Zmiana rekomendacji z neutralnej do kupuj przez analityków z Goldman Sachs przyczyniła się również do skoku akcji producenta samolotów regionalnych na giełdzie w Sao Paulo do 11,8 proc. we czwartek (23 września) i o 3,2 proc w piątek.

Embraer poinformował władze giełdy, że Eve dostarczy klientowi pierwszy samolot pionowego startu i lądowania (eVTOL) do 2026 r. Obie firmy opracują system miejskiej mobilności użytkowania takich samolotów, skupiając się na takich obszarach jak nowe przepisy, certyfikacja i autonomiczne użytkowanie.

Analitycy z Goldman Sachs wyjaśnili, że działalność filii nie została jeszcze wliczona w cenę akcji Embraera z powodu kapitalizacji innych spółek giełdowych zajmujących się takimi samolotami. Podwyższyli jednak rekomendację dla jego akcji do kupuj oraz o 50 proc. do 23 dolarów cenę docelową nowych 12-miesięcznych ADR-ów, bo uwzględnili zaangażowanie tej firmy i pozycję na rynku maszyn regionalnych, coraz lepsze wyniki operacyjne i atrakcyjną wycenę.

Prezydent i prezes Bristow Group, Chris Bradshaw stwierdził, że umowa z Embraerem wskazuje na stałe prace nad eVTOL, który „może stworzyć nowy rynek elektrycznych maszyn pionowego startu o zerowej emisji spalin”. Jest też zdania, że takie posunięcie może obniżyć koszty operacyjne w sektorze, a jego firmie stwarza możliwość ekspansji na nowe rynki.