Ożywienie w lotnictwie. Porty V4+ mają wspólne pomysły

Przedstawiciele ponad 20 portów lotniczych z Europy Środkowo-Wschodniej spotkało się w Warszawie, by włączyć się w prace na rzecz wymiany poglądów i doświadczeń związanych z rynkiem lotniczym.

Publikacja: 10.09.2021 13:53

Ożywienie w lotnictwie

Ożywienie w lotnictwie

Foto: Adobe Stock

Pomysł wyszedł z Przedsiębiorstwa Państwowego „Porty Lotnicze”, które chce doprowadzić do tego, by lotniska z Europy Środkowej, a w przyszłości także z Krajów Bałtyckich i Bałkanów (stąd właśnie nazwa V4+) stały się liczącym się partnerem rozszerzać prace projektowe czyniące grupę lotnisk V4+ liczącym się partnerem w dyskusji nad przyszłością europejskiego rynku lotniczego. Większość z tych lotnisk, w tym Lotnisko Chopina w Warszawie, porty w Wiedniu, Pradze i Budapeszcie należą także do innej, globalnej organizacji — Airport Council International (ACI).

Tyle, że w obecnie bardzo trudnych dla lotnictwa czasach najważniejsza jest wymiana doświadczeń zmierzających do restartu przewozów pasażerskich. Stąd właśnie gotowość do udziału w programie związanym z działalnością grupy lotnisk V4+ oraz dalszej współpracy biznesowej. Wszystkim zależy na zapewnieniu optymalnych warunków do dalszego funkcjonowania portów.

To, dlatego właśnie w czasie warszawskiego spotkania uczestnicy omawiali strategie związane z odbudową ruchu lotniczego, który ucierpiał w wyniku pandemii. Dyskutowali również na temat procedur i kierunków działania, które pomogą przywrócić zaufanie do podróży lotniczych. Zebrani zgodnie stwierdzili, że jedną z kluczowych kwestii jest odpracowanie strat finansowych i wspólne koncepcje, które pozwolą portom na jeszcze bardziej efektywną pracę i uzyskanie efektu synergii.

- Nasze dzisiejsze spotkanie to krok milowy w stronę stworzenia platformy wymiany pomysłów i poglądów na temat przyszłości europejskich lotnisk. Ogromnie się cieszę, że w tak ważnych sprawach wyrażają państwo chęć współpracy – powiedział prezes PPL Stanisław Wojtera.

– Lotnictwo znajduje się w tej chwili w fazie odbudowy po jednym z największych kryzysów w swojej historii. Trzeba podkreślić, że każdy kryzys to także szansa. Jestem przekonany, że obecna sytuacja ma ogromny potencjał, który trzeba wykorzystać – powiedział obecny także na spotkaniu wiceminister infrastruktury Marcin Horała.

W czasie spotkania lotnisk V4+ przedstawiono także projekt listu intencyjnego. Dokument zawiera propozycję formy prawnej legitymizującej dalszą współpracę. Inicjatorzy grupy proponują powołanie międzynarodowego stowarzyszenia, którego członkowie będą wypracowywać wspólne standardy obowiązujące w portach lotniczych. Stowarzyszenie jako formalna organizacja ma działać na rzecz uzgadniania wspólnego stanowiska wobec zmian zachodzących w międzynarodowym prawie lotniczym. W obszarach o strategicznym znaczeniu oraz w tych, w których będzie to miało uzasadnienie ekonomiczne, członkowie stowarzyszenia będą wspierali swoje działania. W centrum uwagi znajdą się zagadnienia z zakresu realizacji szkoleń, promocji turystyki i kultury, bezpieczeństwa, obsługi naziemnej i operacji lotniczych.

Uczestnicy spotkania zadeklarowali, że ich działania będą skierowane w stronę stworzenia ponadczasowego projektu - Stowarzyszenia Lotnisk V4+. Zgodnie z założeniami będzie ono wspólnie oddziaływać na kształt międzynarodowych przepisów.

-Warto się przyjrzeć każdej inicjatywie, która może nam pomóc w odbudowie biznesu. Na razie przyglądamy się polskiemu pomysłowi. O tym, czy się przyłączymy do V4+, zdecydujemy za jakiś czas - powiedział „Rzeczpospolitej” Julian Jaeger, prezes lotniska w Wiedniu. Z kolei Jirzi Vyskocz, odpowiedzialny za operacje lotnicze dyrektor generalny portu im. Vaclava Havla w Pradze nie ukrywa, że posłuchanie kolegów z innych lotnisk jak sobie radzą z obecnymi problemami jest dla niego bezcenne. - Robimy wszystko, żeby Czesi znów zaczęli latać - mówi.

Transport
CPK przyspieszy wypłatę odszkodowań za wywłaszczenia
Transport
Dassault Aviation ma co robić. Rafale Marine dla Indii
Transport
Spirit AeroSystems wraca do Boeinga, ale Airbus przejmie dział cywilny
Transport
Chiny chcą się porozumieć z USA. Cła Donalda Trumpa biją w ich linie lotnicze
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Transport
Rosjanie przestali kupować nowe auta. Są za drogie, jakość szwankuje, a strach narasta