Aktualizacja: 25.07.2018 21:00 Publikacja: 25.07.2018 21:00
Port lotniczy w Radomiu po zakończeniu rozbudowy ma obsługiwać nawet 9 mln pasażerów rocznie
Foto: fotopolska.eu
Władze PPL zakładają, że Radom odciąży zatłoczone Okęcie, przejmując korzystające obecnie z warszawskiego lotniska tanie linie lotnicze i rejsy czarterowe. Szacuje się, że po pierwszym etapie rozbudowy lotnisko na Sadkowie będzie obsługiwać 3 miliony pasażerów rocznie, a po zakończeniu inwestycji – nawet trzykrotnie więcej. Prace mają się zacząć wiosną przyszłego roku.
Na razie PPL przejmie lotnisko w formule pre-pack, czyli kontrolowanej upadłości. Negocjacje z władzami Radomia dotyczące przejęcia zakończyły się w ubiegłym tygodniu. W miniony poniedziałek radomscy radni przyjęli uchwałę rezerwującą w miejskim budżecie 350 milionów złotych, które począwszy od 2020 r. w ciągu 20 lat zostaną wypłacone Państwowym Portom Lotniczym. Pieniądze mają być przeznaczone na inwestycje, jakie zrealizuje nowy właściciel. Będą to przedsięwzięcia trwale związane z gruntem – np. pas startowy, płyty postojowe czy powiększenie i przebudowanie terminala. PPL także dołoży się do przedsięwzięcia – wyłoży na unowocześnienie portu nawet pół miliarda złotych.
Brak kontraktów o dużej wartości powoduje, że narodowy przewoźnik cały czas ponosi straty. Redukcja kosztów nie wystarcza do wypracowania zysków.
Wiceminister infrastruktury Maciej Lasek przyznał we wtorek w Sejmie, że rząd popełnił błąd w sprawie ostatnich rewolucji w Polskich Liniach Lotniczych LOT. Obiecał jednocześnie, że „problemy są za nami”.
W poniedziałek, 2 grudnia, miało dojść do uspokojenia sytuacji w PLL LOT. I doszło. Chociaż nie takiego rozwiązania oczekiwano.
W ostatni weekend na dwóch głównych kubańskich lotniskach —w Hawanie i Varadero odwoływano rejsy. Powodem jest brak paliwa lotniczego — podały rosyjskie media. Loty mają być wstrzymane do 8 grudnia.
Obecnie klienci mogą sprawdzić opony niczym smartfony, mając dostęp do wnikliwych testów opon, co pozwala im porównywać i analizować konkretne modele i ich parametry w różnych warunkach.
Na poniedziałek zapowiadany jest powrót Michała Fijoła na stanowisko prezesa PLL LOT. – Działamy, żeby w jak najkrótszym czasie przywrócić pełne możliwości zarządcze w LOT – mówi „Rzeczpospolitej” przedstawiciel resortu infrastruktury.
Zielone Orły „Rzeczpospolitej” to nagroda dla tych, którzy chcą dbać o czyste środowisko i zieloną transformację na różnych poziomach – na poziomie gospodarczym, samorządowym, organizacji pozarządowych – mówił Michał Szułdrzyński, redaktor naczelny „Rzeczpospolitej”, podczas rozdania nagród dla najbardziej zasłużonych w obszarze ekologii osób, organizacji i firm.
Ministerstwo Turystyki Grecji złożyło w parlamencie projekt ustawy o opłacie na odporność na zmiany klimatu. Chodzi o pobieranie pieniędzy od gości nocujących w hotelach i pasażerów statków wycieczkowych.
Już nie 5, ale 7,5 procent od ceny zakwaterowania będzie wynosić podatek noclegowy w Berlinie. Taką decyzję podjęły władze stolicy Niemiec. Branża turystyczna protestuje.
Europejscy producenci autobusów tracą lokalny rynek, odwołują się także do kapitałowej pomocy z Chin.
Co zrobić, jeśli brakuje mieszkań dla mieszkańców, bo zajmują je turyści? Władze Paryża mają pomysł - jeszcze bardziej ograniczyć użyczanie lokali przyjezdnym na krótki najem.
Nastolatka, która prawie dekadę temu nie zapłaciła za jazdę miejskim autobusem bez biletu, przez lata nie odbierała wezwań do zapłaty, bo urzędnicy wysyłali je na zły adres. O sprawie dowiedziała się, kiedy komornik zajął jej konto.
W poniedziałek, 2 grudnia, miało dojść do uspokojenia sytuacji w PLL LOT. I doszło. Chociaż nie takiego rozwiązania oczekiwano.
Polskie Linie Lotnicze LOT uruchomiły bezpośrednie rejsy na trasie Warszawa-Innsbruck. Stolica Tyrolu jest drugim, po Wiedniu, austriackim kierunkiem w siatce połączeń narodowego przewoźnika.
Wynik budżetu po październiku jest na relatywnie niskim poziomie, ale jego realizacja może przyspieszyć w ostatnich dwóch miesiącach tego roku - uważa minister finansów Andrzej Domański.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas