W hiszpańskim Kadyksie zaprezentowano we wtorek pierwszą kapsułę (wagon) dla technologii hyperloop opracowywanej przez Hyperloop Transportation Technologies. Oznacza to, że na drodze do superszybkiej kolei próżniowej zrobiono kolejny krok.

Kapsuła zaprezentowana przez Hyperloop Transportation Technologies ma około 32 metrów długości i waży 5 ton. Nie zaprezentowano dokładnego wyglądu wnętrza (wystrój nie jest jeszcze gotowy), ale HTT twierdzi, że wagonik/kapsuła będzie mógł pomieścić od 28 do 40 pasażerów.

- Najważniejsze jest, że mamy już pełnowymiarową kapsułę – mówił CNBC współzałożyciel HTT Binop Gresta.

Czytaj także: Polski hyperloop wyjedzie na tory

Z kolei prezes HTT Dirk Ahlborn wyraził nadzieję, że w ciągu trzech lat będzie ukończony system hyperloop, który będzie normalnie działał. Pasażerów kolei próżniowej będzie czekała nie tylko szybka podróż, ale również podpisywanie… zrzeczenia się praw do odszkodowania (wciąż brak jest odpowiednich regulacji prawnych). Ahlborn jest przy tym przekonany, że wdrożenie hyperloop na świecie zajmie 5 do 10 lat, jak tylko zadba się o odpowiednie przepisy.

Kapsuła została zbudowana w hiszpańskiej fabryce lotniczej Airtificial, która produkuje na co dzień części dla Airbusa i Boeinga. Jej prezentacja nastąpiła ponad pół roku po prezentacji kapsuły konkurencyjnego Virgin Hyperloop One, która miała miejsce w lutym w Dubaju. Urządzenie HTT czeka jeszcze na testy na torach testowych.

Wagon HTT jest zbudowany z kompozytów zawierających włókna węglowe i wbudowane czujniki. Firma nazywa swój materiał „Vibranium”, nawiązując tym samym marketingowo do popkultury (z metalu o takiej nazwie zbudowana jest tarcza popularnego Kapitana Ameryki).

Hyperloop lub, inaczej mówiąc, kolej próżniowa jest traktowana obecnie często jako coś wymyślonego przez Elona Muska. Uważany za wizjonera miliarder rzucił taki pomysł w 2012 roku i wspiera finansowo niektóre projekty. Tymczasem szczegółowy koncept kolei próżniowej został opisany już w 1910 roku przez Roberta Goddarda.

Land Rover Discovery Sport – teraz 0% wpłaty własnej i rata 1.539 zł netto/mies.

Autopromocja
Ranking Samorządów

Poznaj najlepsze samorządy w Polsce

WEŹ UDZIAŁ