Budimex zbuduje odcinek S3 za 800 mln zł

Budimex wygrał przetarg wart prawie 0,8 miliarda złotych.

Aktualizacja: 16.12.2014 14:06 Publikacja: 16.12.2014 12:33

Budimex zbuduje odcinek S3 za 800 mln zł

Foto: Fotorzepa/Maciej Kaczanowski

Budimex zbuduje za 800 mln zł dolnośląski odcinek S3

Budimex wygrał przetarg wart prawie 0,8 miliarda złotych.

W konsorcjum z hiszpańskim Ferrovial Agroman zbuduje przeszło 22-kilometrowy odcinek dogi ekspresowej S3 Nowa Sól – Legnica, od węzła Lubin Południe do węzła Legnica. Inwestycja ma być zrealizowana w ciągu 30 miesięcy od podpisania umowy, wyłączając okresy zimowe pomiędzy 15 grudnia a 15 marca. Gwarancja na wykonane roboty będzie 10-letnia.

W przetargu rozpisanym przez Generalną Dyrekcję Dróg Krajowych i Autostrad oferty złożyło 6 firm konsorcjów. Oferta Budimexu była najniższa, najwyższą złożył Dragados – przeszło 1 mld zł. Budżet inwestora wynosił 918,5 mln zł.

Wcześniej rozstrzygnięto przetargi na pozostałe odcinki trasy. Fragment o długości 11 kilometrów pomiędzy węzłami Lubin Południe i Lubin Północ wybuduje za 261 milionów złotych firma Mota Engil Central Europe. Z kolei 14-kilometrowy odcinek trasy od węzła Kaźmierzów do węzła Lubin Północ zrealizuje konsorcjum firm Salini, Todini i Przedsiębiorstwa Robót Inżynieryjno-Budowlanych Export-Tribex za 561 mln zł.

Postępowania ogłaszane w systemie Projektuj i Buduj były dwuetapowe. Pierwszy etap obejmował składanie wniosków o dopuszczenie do udziału w postępowaniu. Były w nim oceniane doświadczenie oraz potencjał techniczny i ekonomiczny wykonawców. Następnie firmy zakwalifikowane do drugiego etapu postępowania przetargowego zostały zaproszone do składania ofert cenowych.

Powstająca droga ekspresowa S3 stanowi fragment trasy międzynarodowej E65, leżącej w transeuropejskim korytarzu transportowym. S3 poprowadzi południkowo od zespołu portów morskich Świnoujście-Szczecin na północy, wzdłuż zachodniej granicy kraju do granicy z Czechami. Za pośrednictwem linii promowych zapewni najkrótsze bezpośrednie połączenie południowej Skandynawii z północnymi Czechami (rejon Hradec Kralovych i Pardubic) oraz Pragą.

Docelowo na całej długości droga ekspresowa S3 będzie drogą dwujezdniową, której realizację planuje się na 2017 rok. Z wyjątkiem jednego z mostów na rz. Odrze gdzie realizacja planowana jest na 2019 rok.

Budimex zbuduje za 800 mln zł dolnośląski odcinek S3

Budimex wygrał przetarg wart prawie 0,8 miliarda złotych.

Pozostało 95% artykułu
Transport
Zmasowany atak rosyjskich hakerów. Najczęściej celują w dwie linie lotnicze
Materiał Promocyjny
Wykup samochodu z leasingu – co warto wiedzieć?
Transport
Niepewna przyszłość samochodów na prąd. Rynek e-aut rozczarował
Transport
Pierwsze lotnisko w Polsce z nowoczesnymi skanerami bagażu. Skróci kolejki
Transport
100 zł za 8 dni jazdy pociągami. Koleje Śląskie kuszą na majówkę. A inni?
Transport
Singapurskie Changi nie jest już najlepszym lotniskiem na świecie