Plan ma być ogłoszony w październiku, a ma na celu zrównoważenie kolejnych drogich opóźnień w realizacji programów produkcyjnych i zmniejszenie strat ponoszonych z powodu superjumbo A380.

Restrukturyzacja ma dotyczyć działu samolotów cywilnych, który zapewnia 70 proc. przychodów całej grupy. Enders chce zlikwidować podwójne stanowiska w firmie matce, w tym dziale, a także w innych.

Nie zakończono jeszcze prac nad planem, który może zakładać znaczne zmniejszenie zatrudnienia. W najbliższej przyszłości mają zacząć się rozmowy ze związkami zawodowymi. Plan jest trzymany w tajemnicy, ale niektórym kierownikom już powiedziano, że nadchodzi restrukturyzacja.

Grupa lotnicza musi znaleźć nowe oszczędności po ogłoszeniu odpisu 1,4 mld euro na problemy z silnikami wojskowego samolotu transportowego A400M oraz na opóźnienia dostaw podzespołów, co grozi wstrzymaniem dostaw najnowszych A350. Po uzgodnieniu z klientami nowego harmonogramu dostaw A400M mogą pojawić się dodatkowe koszty za zwłokę.

Airbus został też zmuszony do ograniczenia produkcji A380, bo nie ma nowych zamówień. Grupie udało się osiągnąć równowagę finansową w tym programie, ale zmniejszenie produkcji z 27 sztuk w 2015 r. do 12 w 2018 r. będzie oznaczać nowe straty. Enders zapowiedział, że to nie potrwa długo, ale analityk sektora lotnictwa w Jefferies, Sandy Morris szacuje, ze cały program poniesie stratę 350 mln euro do 2020 r.

Do problemów Airbusa doszedł nowy, ze strony producenta silników Pratt&Whitney, który został zmuszony do zmniejszenia dostaw swych jednostek napędowych do A320neo.