Chaos dotknął porty lotnicze na całym świecie od Waszyngtonu, przez londyńskie Heathrow i Lotnisko Chopina w Warszawie po sinagapurskie Changi.

Loty były opóźnione, wiele czynności dotychczas zautomatyzowanych  personel naziemny musiał wykonywać ręcznie, bo na lotniskach wygasła większość monitorów.

Z tablicy wyświetlającej  godziny odlotów na warszawskim lotnisku Chopina wynikało, że opóźnienie od 40 minut - półtorej godziny ma przynajmniej co drugi rejs.

— Staramy się minimalizować skutki awarii - powiedział „Rzeczpospolitej” Adrian Kubicki, rzecznik prasowy LOT. — Ściągnęliśmy na lotniska dodatkowy personel, który wprowadza wszystkie dane ręcznie. Zależy nam na tym, aby opóźnienia, które są nieuniknione w tej sytuacji były naprawdę niewielkie. Zwłaszcza zależy nam na  jak najbardziej punktualnym odlocie rejsów atlantyckich, które odlatują po południu — dodał.

Rzecznik Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej, Mariusz Sokołowski zapewniał z kolei, że nie ma jakiegokolwiek zagrożenia bezpieczeństwa lotów, natomiast same rejsy - przyznał - z powodu kłopotów z wejściem pasażerów na pokład będą opóźnione.

Karolina Kędziora z organizacji zajmującej się ochroną praw pasażerów linii lotniczych "Air Help" przypomina, że w przypadku kłopotów z systemem Amadeus osobom, które ucierpiały z tego powodu, należy się odszkodowanie w wysokości od 250 do 600 euro, zależnie od wielkości opóźnienia i dystansu podróży.

Oświadczenie biura prasowego Lotniska im. Chopina

Na Lotnisku Chopina doszło do awarii systemu wyświetlającego informację o lotach dla pasażerów, która została usunięta.

Wszystkie systemy, w tym w szczególności systemy odpowiedzialne za bezpieczeństwo operacji lotniczych przez cały okres funkcjonowały poprawnie - samoloty były odprawiane na bieżąco.

Autopromocja
CYFROWA.RP.PL

Jak cyfrowa rewolucja wpływa na biznes i życie codzienne

CZYTAJ WIĘCEJ

Cały czas funkcjonuje numer informacji lotniskowej 22 650 42 20, gdzie można uzyskać bieżące informacje.

Aktualne informacje są również na tablicy lotów on-line, na stronie Lotniska Chopina: www.lotnisko-chopina.pl

Rzecznik ministra koordynatora służb specjalnych Stanisław Żaryn poinformował PAP, że "CERT ABW otrzymał zgłoszenie z Lotniska Chopina i jest ono analizowane".

Chaos na całym świecie

Problemy z funkcjonowaniem oprogramowania służącego do odprawy pasażerów i bagażu zakłóciły w czwartek odprawę na różnych lotniskach świata, w tym w Paryżu, Zurychu i Frankfurcie - podała telewizja CNN dodając, że usterka została naprawiona.

CNN powołuje się na informacje portów lotniczych i przewoźników.

Lotnisko we Frankfurcie zakomunikowało, że przez 20 minut problemy z odprawą bagażu miały niemieckie linie Lufthansa. Z kolei australijski przewoźnik Qantas poinformował o przerwie w działaniu systemu komputerowego Amadeus do obsługi pasażerów, ale zaznaczył, że jego funkcjonowanie zostało szybko wznowione.

System Amadeus jest używany przez 125 linii lotniczych na świecie.

Amerykańskie linie Southwest Airlines podały, że praca ich systemów komputerowych na różnych lotniskach w USA została przejściowo zakłócona.

O przerwach w odprawie i panującym na lotniskach chaosie szeroko informują na Twitterze czekający w kolejkach pasażerowie m.in. na londyńskich lotniskach Gatwick i Heathrow, w paryskim porcie Roissy-Charles de Gaulle, na waszyngtońskim lotnisku im. Reagana i singapurskim lotnisku Changi, a także na lotniskach w RPA i Australii.

Według informacji brytyjskich mediów, port lotniczy Gatwick poinformował, że przerwa w obsłudze pasażerów trwała tylko kilka minut. Również według tych mediów, Lufthansa poinformowała o zakłóceniach w pracy systemu Amadeus, a ucierpieli pasażerowie m.in. tych linii oraz Air France i Qatar.

Lotnisko Heathrow potwierdziło, że pasażerowie "niewielkiej liczby linii lotniczych" mogą mieść problemy z odprawą.

Obsługa lotniska Gatwick poinformowała, że awaria nie spowodowała opóźnień lotów.

Czytaj więcej na http://fakty.interia.pl/swiat/news-awaria-systemu-odpraw-chaos-na-lotniskach,nId,2446252#utm_source=paste&utm_medium=paste&utm_campaign=firefox

Nie podano, co mogło być przyczyną zakłóceń działania systemu Amadeus. (PAP)