Pierwszą tego typu witryną w Polsce był nettheatre.pl pokazujący na żywo i za darmo przedstawienia Pawła Passiniego.

Strona zadebiutowała w roku 2007 emisją „Odpoczywania", które w sumie obejrzało 16 tys. internautów. W tym roku ruszyły trzy portale nastawione na zyski z nadawania widowisk w sieci. – Transmisje w Internecie rozszerzają dostęp do teatru – mówi Kinga Brzezińska, jedna z pomysłodawczyń witryny alllive.pl.

– Ludzie z mniejszych ośrodków, zapracowani rodzice czy osoby niepełnosprawne mają utrudniony kontakt ze sceną. W Warszawie bilety są drogie i trudno je zdobyć. Miejsca trzeba rezerwować kilka tygodni wcześniej. Dzięki nam każdy może obejrzeć przedstawienie na ekranie komputera.

W weekend na alllive.pl była transmisja na żywo „Maszyny do liczenia" ze stołecznego Teatru 6. Piętro. Koszt wirtualnego biletu wynosił 11 zł.

Na stronie teatr24. com zostaną udostępnione nagrania „Mojego dzikusa" z Teatru Kamienica w Warszawie. Twórcy witryny chcą stworzyć internetową wypożyczalnię przedstawień.

– Dzięki sieci możemy uratować widowiska przed zapomnieniem – mówi Emilian Kamiński, dyrektor Kamienicy. – Większość spektakli, w których grałem, przestało istnieć. Dzięki witrynie moje nowe role będą w każdej chwili dostępne. Portal nastawiony jest głównie na ludzi rzadko chodzących do teatru. Może odwiedzą nas po obejrzeniu przedstawienia w Internecie.

Na tylkoteatr.com można oglądać nagranie „Chopin – impresja" z Białostockiego Teatru Lalek. Na razie za darmo.

Strony zaczęły od współpracy z pojedynczymi scenami, ale zamierzają rozszerzyć działalność. Obecnie starają się o widowiska rozpoznawalnych teatrów.

– Niektórzy dyrektorzy podchodzą z dystansem do naszego projektu – mówi Andrzej Baran z witryny teatr24.com. – Boją się, że nagrania będą nielegalnie kopiowane. Gwarantujemy jednak bezpieczeństwo materiałom wideo. Zamierzamy pokazywać spektakle ze scen publicznych, prywatnych, a nawet offowych. Chcemy także trafić do spragnionych rodzimej kultury Polaków żyjących za granicą.

Autopromocja
LOGISTYKA.RP.PL

Branża, która napędza polską gospodarkę

CZYTAJ WIĘCEJ