Tag:

Rolnictwo

Większe dotacje nie uzdrowią unijnego rolnictwa

Zwiększenie nakładów na Wspólną Politykę Rolną nie jest właściwą drogą do zakończenia protestów rolników. Warto jednak zmienić strukturę wydatków – mówią ekonomiści.

Kołodziej, Pyrgies: Silne i zdrowe rolnictwo, czyli jakie?

W Polsce nie da się utrzymać 1,3 mln gospodarstw rolnych, których zresztą w rzeczywistości nie ma aż tyle.

Unia Europejska jest dobra dla rolników. Ale mogłaby być lepsza.

Rolnicy należą do największych beneficjentów członkostwa Polski w UE. Ale ta sama polityka rolna, która istotnie przyczyniła się do zwiększenia ich dochodów, osłabia ich konkurencyjność.

Przybywa zboża z Rosji w Europie. Dojrzewa pomysł na cła

Rosja ogromnie zwiększyła w pierwszym kwartale 2024 r. wysyłkę zboża na Łotwę. W tym samym czasie dyskusja o embargu na import żywności do UE toczy się bardzo powoli.

FAO: ceny żywności wzrosły w marcu po 7 miesiącach spadku

Światowe ceny podstawowych grup żywności wzrosły w marcu z najniższego poziomu od 3 lat, po 7 kolejnych miesiącach spadku, bo oleje roślinne, mięso i nabiał zdrożały bardziej od spadku cen zbóż i cukru podała Organizacja NZ ds. Wyżywienia i Rolnictwa (FAO) w Rzymie. Ich wskaźnik wyniósł 118,3 pkt wobec 117 pkt w lutym, był niższy o 9,9 pkt/7,7 proc. od wskaźnika sprzed roku i najniższy od lutego 2021.

Zmiana struktury polskiego rolnictwa to polityczna mission impossible

Gdy chce się łowić głosy wyborców na terenach wiejskich, zaproszenie rolników do transformacji, która dla wielu jawić się będzie jako podróż w nieznane, jest wielce ryzykowne.

Zielony Ład i ukraińskie produkty rolne - co to oznacza dla polskiego rolnictwa?

Główną przyczyną protestów rolniczych jest brak opłacalności produkcji spowodowany spadkiem cen na produkty rolne, co w polskim rolnictwie spotęgowane jest dużym rozdrobnieniem gospodarstw i nieracjonalnym podziałem środków pomocowych z Unii, a przez to ograniczeniem inwestycji na rzecz poprawy konkurencyjności sektora.

Wojna, wybory samorządowe, protesty rolników. O czym Polacy będą mówić w Święta?

W świątecznym odcinku podcastu „Polityczne Michałki” Michał Szułdrzyński i Michał Kolanko zastanawiali się, o czym Polacy będą mówić przy świątecznych stołach.

Potrzebny bezpieczny tranzyt ukraińskiego zboża

Przewozy tranzytowe przez Polskę powinny kończyć się dokumentem potwierdzającym wysyłkę ładunku poza Unię. Ukraina odbudowała przeładunki na Morzu Czarnym do przedwojennego poziomu.

Polskie nadwyżki rolne popłyną w świat. To ma być silne wsparcie eksportu

Działająca od 2014 r. Izba Gospodarcza Europy Środkowej uruchamia Nowy Bursztynowy Szlak, chcąc wspierać polskie firmy w ekspansji do Afryki i na Daleki Wschód. Jednym z pierwszych planowanych projektów może być sprzedaż nadwyżek rolnych.