Johnson wygrywa wybory. Co dalej z brexitem?

Zdobycie większości w Izbie Gmin przez Partię Konserwatywną Borisa Johnsona oznacza, że do brexitu dojdzie najprawdopodobniej 31 stycznia, na podstawie umowy wynegocjowanej przez obecnego premiera Wielkiej Brytanii z Brukselą. Nie oznacza to jednak zakończenia negocjacji z UE - zauważa BBC.

Aktualizacja: 13.12.2019 07:33 Publikacja: 13.12.2019 07:23

Johnson wygrywa wybory. Co dalej z brexitem?

Foto: AFP

Nowa Izba Gmin, w której torysi mają co najmniej 363 posłów (dane z 647 okręgów, to najwięcej mandatów dla torysów od lat 80-tych), będzie musiała teraz przyjąć umowę wynegocjowaną przez Johnsona. Nastąpi to prawdopodobnie w przyszłym tygodniu.

W efekcie 31 stycznia Wielka Brytania, po trzykrotnym przełożeniu daty brexitu, formalnie wystąpi z UE.

Wyjście Wielkiej Brytanii z UE rozpocznie proces negocjowania umowy handlowej między Brukselą a Wielką Brytanią. Do końca 2020 roku trwa okres przejściowy w relacjach Wielkiej Brytanii z UE.

Wielka Brytania chciałaby zachować maksymalny dostęp swoich towarów i usług na rynki europejskie, ale jednocześnie chciałaby opuścić wspólny rynek i unię celną, a także wyjść spod jurysdykcji TSUE.

UE będzie musiała uzgodnić strategię negocjacyjną na rozmowy z Londynem o umowie handlowej. Negocjacje w tej sprawie mogą rozpocząć się w marcu.

Do końca czerwca strony muszą dojść do porozumienia. Jeśli tak się nie stanie od początku 2021 roku Wielkiej Brytanii i UE nie będzie łączyć umowa handlowa, albo okres przejściowy w relacjach Londynu z Brukselą zostanie przedłużony o rok lub dwa (Johnson jednak odrzuca taką możliwość).

Jak zauważa BBC jak dotąd żadna tak kompleksowa umowa handlowa UE z zewnętrznym krajem nie została wynegocjowana w tak krótkim czasie.

Wielka Brytania musi także uzgodnić warunki współpracy z UE w dziedzinie bezpieczeństwa oraz współpracy policyjnej.

2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Kup teraz
Świat
Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 651
Świat
Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 650
Świat
Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 649
Świat
Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 647
Świat
Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 646
Materiał Promocyjny
Jakie technologie czy też narzędzia wspierają transformację cyfrową biznesu?