Królewska Szwedzka Akademia Nauk przyznała tegoroczną nagrodę Nobla w dziedzinie fizyki „za przełomowe wynalazki w dziedzinie fizyki laserowej” Amerykaninowi, Francuzowi i Kanadyjce.

Akademia podzieliła nagrodę wynoszącą 9 milionów koron szwedzkich (ok. 4 mln złotych) na dwie części. Pierwszą, wynoszącą 4,5 mln koron przyznano 96-letniemu amerykańskiemu fizykowi Arthurowi Ashkinowi „za pęsety optyczne i ich zastosowanie w układach biologicznych”.

Drugą połowę nagrody rozdzielono między profesora Gérarda Mourou z paryskiej Ecole Polytechnique i profesor Donnę Strickland z kanadyjskiego Waterloo University "za metodę generowania impulsów optycznych o bardzo wysokiej intensywności, ultra krótkich".

Pani profesor jest trzecią w historii kobietą laureatem Nagrody Nobla z fizyki, po Marii Skłodowskiej-Curie i Marii Goeppert-Mayer. Ta druga dostała Nagrodę Nobla z fizyki za odkrycia związane z powłokowym modelem jąder atomowych w 1963 roku.

Osoby, które chciały w internecie dowiedzieć się czegoś więcej na temat prof. Strickland nie znalazły informacji na jej temat w Wikipedii. W maju redaktorzy nie byli przekonani, czy osiągnięcia i prace profesor są na tyle ważkie, by pisać o niej artykuł.

Jedyna wzmianka na temat Strickland pojawiała się na stronie dotyczącej jej współpracownika Gérarda Mourou. Artykuł na temat Strickland pojawił się na Wikipedii 90 minut po przyznaniu jej Nobla. 

Tylko 17 procent biograficznych wpisów w Wikipedii dotyczy kobiet. Statystyka ta jest jeszcze mniejsza w wypadku artykułów dotyczących kobiet naukowców.