Europa ma problem z misją w cieśninie Ormuz

USA montują koalicję chętnych do patrolowania ważnego dla światowej gospodarki morskiego szlaku transportu ropy, licząc na współpracę sojuszników ze Starego Kontynentu.

Publikacja: 30.07.2019 21:00

Łódź Gwardii Rewolucyjnej po przejęciu brytyjskiego tankowca

Łódź Gwardii Rewolucyjnej po przejęciu brytyjskiego tankowca

Foto: AFP

Poprosiliśmy formalnie Niemcy, aby wspólnie z Francją oraz Wielką Brytanią uczestniczyły w zabezpieczeniu cieśniny Ormuz i zwalczaniu agresji irańskiej – oświadczyła we wtorek rzeczniczka ambasady USA w Berlinie. Oznacza to, że Waszyngton zabiega o rozszerzenie o państwa europejskie montowanej koalicji chętnych do patrolowania Zatoki Perskiej. Jest to misja pomyślana jako wywarcie maksymalnej presji na Iran będący w ostrym konflikcie z USA po wycofaniu się przed ponad rokiem przez Waszyngton z międzynarodowego porozumienia atomowego (JCPOA). Jego sygnatariuszami pozostają jednak nadal Niemcy, Francja, Wielka Brytania, Chiny oraz Rosja.

Pozostało jeszcze 84% artykułu

Już za 19 zł miesięcznie przez rok

Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.

Subskrybuj i bądź na bieżąco!

Reklama
Świat
Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 1235
Świat
Wielka geopolityczna gra: Indie, migracja i handel światowy
Świat
Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 1234
Świat
Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 1233
Świat
Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 1232
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama