W Chinach kontynentalnych w wyniku zarażenia się koronawirusem, który w grudniu 2019 pojawił się w Wuhan, zmarło 1018 osób, a zaraziły się ponad 42 tysiące. Wirus dotarł też już do ponad 20 państw świata - na liście tej nie ma jednak Polski.

Troje Polaków znajduje się na pokładzie statku poddanemu kwarantannie w Jokohamie, w związku z pojawieniem się na pokładzie koronawirusa. Na razie nie pojawiły się jednak informacje wskazujące, że któraś z tych osób jest wśród 136 osób, które zostały zabrane ze statku do szpitali w związku z wykryciem u nich koronawirusa.

Zarażenia koronawirusem nie stwierdzono też u żadnego z 30 Polaków ewakuowanych na początku lutego z Wuhan.

Dyrektor generalny WHO określił 11 lutego wirus 2019-nCoV mianem "poważnego zagrożenia" dla świata.

Uczestnicy sondażu SW Research dla rp.pl na pytanie czy ich zdaniem koronawirus z Wuhan stanowi zagrożenie dla Polski najczęściej odpowiadali: "Tak" - takiej odpowiedzi udzieliło 45,7 proc. z nich.

Zdaniem 39,7 proc. ankietowanych wirus z Chin nie zagraża Polsce.

14,6 proc. respondentów nie ma zdania w tej kwestii.

- Zagrożenie wirusem w Polsce widzą częściej kobiety niż mężczyźni (48% vs 43% mężczyzn). Częściej niż pozostali boją się go osoby powyżej 35 lat (47%) i te z wykształceniem wyższym (48%). Za niebezpiecznego dla Polski wirusa uważa co druga osoba zarabiająca od 1001 do 2000 zł i ponad połowa mieszkańców miast wielkości od 100 tys. do  199 tys. mieszkańców - komentuje wyniki badania Piotr Zimolzak z SW Research.