Metropolita poznański podkreśla w wydanym komunikacie, że „w ewentualnych ogniskach tego zjawiska należy – w kościołach i pomieszczeniach parafialnych – przez czas jego trwania starać się o pomniejszenie ryzyka zachorowań poprzez zwrócenie szczególnej uwagi na zachowywanie podstawowych zasad higieny”.

„Ponieważ istnieje wiele dróg przenoszenia się tego wirusa – a komunikacja między ludźmi jest dzisiaj bardzo intensywna – trzeba, aby księża biskupi w swoich diecezjach, w ośrodkach, w których pojawiłoby się takie zagrożenie, przekazali wiernym informację o możliwości przyjmowania na ten czas Komunii świętej duchowej lub na rękę” - dodał arcybiskup. Podkreślił też, że „kto ma obawy przed zarażeniem, ten nie powinien w tym czasie korzystać z wody święconej umieszczonej w kropielnicach”.

„Pamiętajmy, że w czasie każdego zagrożenia życia społeczności ludzkiej odwoływano się zawsze do mocy gorącej modlitwy i skuteczności sakramentów. Dlatego zachęcam wszystkich do ożywienia głębokiej wiary w moc Eucharystii i polecania Panu Bogu tej sprawy w modlitwie powszechnej” - wezwał w komunikacie abp Gądecki.

Z kolei ks. Paweł Rytel-Andrianik, rzecznik Konferencji Episkopatu Polski, zapowiedział, że „w najbliższych dniach w polskich kościołach będzie odczytywana informacja ministra zdrowia prof. Łukasza Szumowskiego, dotycząca koronawirusa”.

W związku z wybuchem epidemii, w Mediolanie wstrzymano odprawienie mszy świętych i zamknięto katedrę. Podobne kroki poczyniono wcześniej w Seulu, stolicy Korei Południowej.

W Polsce nadal nie ma potwierdzone przypadku zarażenia koronawirusem SARS-Cov-2.