W sumie w Polsce zanotowano już 125 przypadków zakażenia koronawirusem, w tym trzy osoby zmarły - podało Ministerstwo.

Potwierdzone nowe przypadki dotyczą chorych z województw dolnośląskiego i zachodniopomorskiego, leczonych we Wrocławiu i Szczecinie. Ministerstwo zaznaczyło, że pacjenci są w stanie dobrym.

Rano poinformowano o 7 przypadkach - w Warszawie (2 osoby), Leżajsku w Podkarpackiem (1), Kielcach (1), Ostródzie (1), Wrocławiu (1)  Lublinie (1).

Po godz. 15.00 poinformowano o kolejnych ośmiu zakażonych osobach - 4 z woj. mazowieckiego (Warszawa), 3 z woj. łódzkiego (Łódź), 2 z woj. lubuskiego (Zielona Góra). Łącznie w niedzielę potwierdzono już 15 zakażeń.

O godz. 19.00 podano kolejny raport z czterema nowymi przypadkami zachorowań - u osób z Bytomia i Zawiercia w województwie śląskim oraz z Łodzi i Biłgoraja w województwie lubelskim. 

Koronawirus SARS-CoV-2, znany wcześniej jako 2019-nCoV po raz pierwszy pojawił się w Wuhan prawdopodobnie w połowie listopada 2019 roku.

Pierwszym dużym ogniskiem epidemii koronawirusa był targ z owocami morza w Wuhan, który władze zamknęły 1 stycznia w związku z rozpowszechnianiem się choroby.

Na początku stycznia władze Chin oficjalnie przyznały, że zachorowania w Chinach powoduje nowy wirus z rodziny koronawirusów - wirusów odzwierzęcych (inne znane wirusy z tej rodziny to m.in. SARS i MERS).

Autopromocja
Ranking Samorządów

Poznaj najlepsze samorządy w Polsce

WEŹ UDZIAŁ

Istnieje hipoteza, że wirus przeniósł się ze zwierząt na człowieka w wyniku jedzenia mięsa dzikich zwierząt: nietoperzy, węży lub łuskowców.

Objawy COVID-19, choroby wywoływanej przez koronawirus to gorączka, kaszel, ból mięśni, osłabienie. W ponad 80 proc. przypadków przebieg choroby jest łagodny i przypomina przebieg grypy. WHO szacuje śmiertelność nowego koronawirusa na poziomie ok. 3,4 proc. (w przypadku grypy - 0,1 proc.).

W grupie podwyższonego ryzyka w związku z epidemią koronawirusa są osoby starsze lub cierpiące na choroby przewlekłe. Zarażenie się wirusem ma natomiast zwykle bardzo łagodny przebieg u dzieci.

Ważny jest także zdrowy rozsądek.
W „Rzeczpospolitej” otworzyliśmy dostęp do treści dotyczących koronawirusa. Czytaj więcej: www.rp.pl/koronawirus