5. Zasada 20-20-20: podczas długiej pracy przy komputerze zrób sobie przerwę na 20 sekund. Popatrz na coś odległego o 20 metrów. Rób taką przerwę co 20 minut.
6. Warto zadbać, aby codzienna dieta była bogata w minerały, które korzystnie wpływają na ostrość widzenia. Nasze posiłki powinny zawierać witaminę C, która poprawia trwałość i poziom ukrwienia naczyń krwionośnych, witaminę A, która umożliwia prawidłowe funkcjonowanie fotoreceptorów na siatkówce, dzięki czemu chroni nas przed kurzą ślepotą oraz witaminę E, która pomaga w przyswajaniu witaminy A, która umożliwia prawidłowe funkcjonowanie fotoreceptorów na siatkówce, dzięki czemu chroni nas przed kurzą ślepotą oraz witaminę E, która pomaga w przyswajaniu witaminy A. Urozmaicona dieta bogata w warzywa i owoce, pieczywo pełnoziarniste, orzechy i ryby jest najlepszym sposobem na dostarczenie organizmowi dużej ilości składników odżywczych zapewniających zdrowie naszych oczu.
7. Mięśnie gałki ocznej, jak każde inne mięśnie można ćwiczyć, by były sprawne. Jest kilka ćwiczeń, które pomogą nam je wzmocnić:
- usiądź wygodnie z otwartymi oczami. Szybko mrugaj 10-15 razy. Zamknij oczy i zrelaksuj się przez 20 sekund. Powtórz 4-5 razy.
- usiądź na krześle z wyciągniętą ręką. Unieś kciuk w górę. Skup wzrok na kciuku. Stopniowo przybliżaj kciuk do nosa.
- usiądź wygodnie, wyprostuj dłoń, skieruj ją przed siebie i podnieś kciuk do góry. Poruszaj ręką maksymalnie w prawo i lewo, śledząc ruch wzrokiem, bez poruszania głowy.