Zaostrzenie przepisów w Polsce. Rząd zakazuje wychodzenia

W Polsce będą obowiązywały bardziej radykalne ograniczenia w związku z pandemią koronawirusa. Decyzję podjęto podczas posiedzenia Rządowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego. Nowe obostrzenia będą obowiązywać od 25 marca do 11 kwietnia.

Aktualizacja: 24.03.2020 12:11 Publikacja: 24.03.2020 11:19

Zaostrzenie przepisów w Polsce. Rząd zakazuje wychodzenia

Foto: Fotorzepa, Robert Gardziński

"Rzeczpospolita" informowała przed rozpoczęciem posiedzenia, że decyzja o zaostrzenia kwarantanny ma zapewnić jak największy spadek liczby zachorowań przed świętami wielkanocnymi.

Eksperci obawiają się, że wraz ze wzrostem temperatury, coraz więcej osób może decydować się na spędzanie wolnego czasu na świeżym powietrzu.

Nie zapadła jeszcze decyzja w sprawie zamknięcia sklepów z wyjątkiem spożywczych, choć taki pomysł też się pojawił.

O planach rządu poinformowali premier Mateusz Morawiecki i minister zdrowia Łukasz Szumowski. 

- Za nami kolejny tydzień obostrzeń w życiu prywatnym i zawodowym. Bardzo dziękuję tym, którzy umożliwiają nam w dalszym ciągu dostęp do artykułów spożywczych, do aptek, do opieki - powiedział Morawiecki.

Czytaj także:

Polska i świat walczą z koronawirusem - relacja z 24 marca

Dane z Hiszpanii: Ponad 6,5 tys. nowych zarażeń

Austria chce przebadać setki tysięcy obywateli

- Wdrażamy ograniczenia w poruszaniu się. Będą dotyczyć każdego z nas. Ta decyzja jest niezbędna, aby maksymalnie ograniczyć naszą aktywność - dodał premier.

Będzie obowiązywał zakaz wychodzenia z domu. Wyjątkiem będzie wyjście do pracy, do sklepu, apteki lub lekarza.

Szef rządu zapowiedział m.in. ograniczenie liczby osób w komunikacji miejskiej. Każdy środek komunikacji może być tylko wypełniony w połowie miejsc siedzących.

- Wprowadzimy również ograniczenia dotyczące komunikacji publicznej - dopuszczalna liczba pasażerów to miejsca siedzące podzielone przez dwa. Nie może być tłoku, musi być dystans. Zostawmy te środki dla osób, które muszą udać się do zakładu pracy czy do sklepu - wyjaśnił premier.

W kraju będzie obowiązywał zakaz zgromadzeń powyżej dwóch osób. Podobne środki wprowadzono m.in. w Niemczech. 

Nadal będą obowiązywały ograniczenia, które wprowadzono wcześniej. Już wcześniej wprowadzono ograniczenie działalności galerii handlowych, lokali gastronomicznych i punktów rozrywki.

- Jeśli nie ograniczymy kontaktów do maksimum, nie ograniczymy liczby chorych, nie uratujemy ludzkich żyć - powiedział minister Szumowski.

Rząd wprowadził zakaz organizacji imprez. Wyjątkiem są wydarzenia, w których uczestniczą członkowie rodziny lub osoby pozostające w stałym pożyciu.

Premier pytany o wpływ nowych ograniczeń na datę wyborów prezydenckich, odpowiedział, że obostrzenia nie wpływają na zaplanowany termin wyborów.

- Ograniczamy liczbę osób uczestniczących w obrzędach liturgicznych, w mszach świętych do pięciu osób, nie licząc oczywiście osób sprawujących te obrzędy - kapłanów, albo osób, które uczestniczą np. w pogrzebie, czyli osób zatrudnionych w zakładach pogrzebowych - zapowiedział minister zdrowia.

- Myślę, że radykalne ograniczenia w związku z pandemią koronawirusa są niezbędne, i że decyzja o nich zapadnie w najbliższych dniach, a być może nawet godzinach - zapowiadał dziś rano w rozmowie z Polsat News wicepremier Jarosław Gowin.

Świat
Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 464
Materiał Promocyjny
Gdy zapadną egipskie ciemności
Świat
Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 463
Świat
Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 462
Świat
Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 461
Świat
USA i UE zaniepokojone „lex Tusk”. „PiS buduje mur na granicy z Zachodem”
Świat
Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 460