Premier Mateusz Morawiecki i minister zdrowia Łukasz Szumowski poinformowali we wtorek o rozszerzeniu obostrzeń obowiązujących na terenie kraju.

W ramach walki z epidemią, podjęto decyzję o ograniczeniu liczby osób w sklepach, zamknięciu zakładów fryzjerskich, a także zakazie opuszczania domów przez osoby nieletnie bez nadzoru dorosłych.

Dodatkowo wprowadzono ograniczenie dotyczące klientów sklepach i punktach usługowych. W godzinach 10-12 mogą z nich korzystać tylko osoby powyżej 65. roku życia.

Na stronie gov.pl pojawiły się informacje w sprawie wprowadzonych korekt. 

Osoby, które mieszkały w hotelu przed wejściem w życie rozporządzenia, mogą dokończyć swój pobyt zgodnie z planem. Hotele i inne miejsca noclegowe zostają zamknięte. Mogą pozostać otwarte tylko i wyłącznie dla: osób w kwarantannie lub izolacji, personelu medycznego, osób w delegacji i dla tych, którzy korzystają z usług noclegowych w ramach wykonywania obowiązków służbowych (dotyczy to np. pracowników budowlanych) oraz osób, które były zakwaterowane w obiekcie noclegowym przed 31 marca.

Pracodawcy mają obowiązek zapewnić dodatkowe środki bezpieczeństwa swoim pracownikom. Dotyczy to przede wszystkim stanowisk pracy poszczególnych osób, które muszą być oddalone od siebie o co najmniej 1,5 metra.

Jeśli pracodawca nie jest w stanie zapewnić takiej odległości z obiektywnych względów – np. dlatego, że linia produkcyjna na to nie pozwala – ma prawo odejść od tej zasady, ale tylko pod warunkiem zapewniania środków ochrony osobistej związanej ze zwalczaniem epidemii.

Zmieniono również zasady dotyczące "godzin dla seniora". Z ograniczenia zostały wyłączone stacje benzynowe. Apteki w czasie tych dwóch godzin będą mogły obsługiwać także tych, dla których nabycie leku lub środka spożywczego specjalnego przeznaczenia jest konieczne ze względu na nagłe zagrożenie życia lub zdrowia.