Rząd wprowadza zmiany we wprowadzonych ograniczeniach

Od środy obowiązują w Polsce nowe obostrzenia wprowadzone przez rząd w związku z epidemią koronawirusa. Już dziś wprowadzono korekty.

Aktualizacja: 01.04.2020 23:11 Publikacja: 01.04.2020 22:58

Rząd wprowadza zmiany we wprowadzonych ograniczeniach

Foto: AFP

Premier Mateusz Morawiecki i minister zdrowia Łukasz Szumowski poinformowali we wtorek o rozszerzeniu obostrzeń obowiązujących na terenie kraju.

W ramach walki z epidemią, podjęto decyzję o ograniczeniu liczby osób w sklepach, zamknięciu zakładów fryzjerskich, a także zakazie opuszczania domów przez osoby nieletnie bez nadzoru dorosłych.

Dodatkowo wprowadzono ograniczenie dotyczące klientów sklepach i punktach usługowych. W godzinach 10-12 mogą z nich korzystać tylko osoby powyżej 65. roku życia.

Na stronie gov.pl pojawiły się informacje w sprawie wprowadzonych korekt. 

Osoby, które mieszkały w hotelu przed wejściem w życie rozporządzenia, mogą dokończyć swój pobyt zgodnie z planem. Hotele i inne miejsca noclegowe zostają zamknięte. Mogą pozostać otwarte tylko i wyłącznie dla: osób w kwarantannie lub izolacji, personelu medycznego, osób w delegacji i dla tych, którzy korzystają z usług noclegowych w ramach wykonywania obowiązków służbowych (dotyczy to np. pracowników budowlanych) oraz osób, które były zakwaterowane w obiekcie noclegowym przed 31 marca.

Pracodawcy mają obowiązek zapewnić dodatkowe środki bezpieczeństwa swoim pracownikom. Dotyczy to przede wszystkim stanowisk pracy poszczególnych osób, które muszą być oddalone od siebie o co najmniej 1,5 metra.

Jeśli pracodawca nie jest w stanie zapewnić takiej odległości z obiektywnych względów – np. dlatego, że linia produkcyjna na to nie pozwala – ma prawo odejść od tej zasady, ale tylko pod warunkiem zapewniania środków ochrony osobistej związanej ze zwalczaniem epidemii.

Zmieniono również zasady dotyczące "godzin dla seniora". Z ograniczenia zostały wyłączone stacje benzynowe. Apteki w czasie tych dwóch godzin będą mogły obsługiwać także tych, dla których nabycie leku lub środka spożywczego specjalnego przeznaczenia jest konieczne ze względu na nagłe zagrożenie życia lub zdrowia.

Świat
Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 460
Świat
Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 459
białoruś
Andrzej Poczobut trafi do łagru. „Do końca mieliśmy nadzieję, że kara przynajmniej zostanie złagodzona”
Świat
Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 457
Materiał Promocyjny
ESG - Raportowanie w praktyce – IV edycja
Świat
Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 456
Świat
Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 455