Koronawirus 2019-nCoV spowodował w Chinach śmierć 563 osób. Według oficjalnych danych z powodu nieznanego wcześniej koronawirusa zachorowało ponad 28 tysięcy osób.

Ogólnochińskie Zgromadzenie Przedstawicieli Ludowych (parlament) zbiera się raz w roku na sesję w Pekinie, w której uczestniczy ok. 3 tysięcy delegatów. Sesja trwa 10 dni, a parlament w tym czasie przedstawia m.in. cele gospodarcze na nadchodzący rok. Sesja rozpoczyna się 5 marca.

Od czasu przyjęcia obecnego harmonogramu prac parlamentu w 1995 roku Chiny nigdy jeszcze nie przełożyły jego sesji.

Teraz, jeden z rozmówców Reutersa twierdzi, że władze wobec tego, że kryzys związany z wirusem "nie wydaje się możliwy do opanowania do marca" rozważają przełożenie sesji jako jedną z opcji. 

- To nie powinno dziwić biorąc pod uwagę w jak trudnym czasie się znajdujemy - dodaje.

Wielu urzędników, którzy powinni być zaangażowani w przygotowanie posiedzenia parlamentu jest obecnie objętych obowiązkową, 14-dniową kwarantanną po powrocie do Pekinu z prowincji, w których występuje wirus.

W tym roku chiński parlament miał przyjąć pierwszy w historii Chin Kodeks cywilny - kluczowy element reformy systemu prawnego prowadzonej w Chinach przez prezydenta Xi Jinpinga.

Parlament miał się też zająć trwającymi od miesięcy prodemokratycznymi protestami w Hongkongu i ogłosić cel dotyczący rocznego wzrostu PKB w Chinach, a także wysokość budżetu wojskowego.

Zgodnie z konstytucją Chińskiej Republiki Ludowej parlament musi zbierać się na sesję co roku.