Nowe przypadki dotyczą 12 województw: śląskiego (93), mazowieckiego (22), małopolskiego (9), łódzkiego (7), dolnośląskiego (6), opolskiego (3), kujawsko-pomorskiego (1), lubelskiego (1), podkarpackiego (1), podlaskiego (1), wielkopolskiego (1) i zachodniopomorskiego (1).

"Z przykrością informujemy o śmierci 14 osób zakażonych koronawirusem" - podało ministerstwo. Zgony odnotowano w Grudziądzu, Poznaniu, Łańcucie, Wałbrzychu, we Wrocławiu, w Oleśnicy, Strzelcach Opolskich, Szczecinie, Raciborzu, Zawierciu, Bielsku Podlaskim, Radomiu i Warszawie. "Wszystkie osoby miały choroby współistniejące" - podano. Najmłodsza z ofiar miała 18 lat, najstarsza - 96.

Poranny komunikat resortu mówił o 265 nowych przypadkach i śmierci 8 osób. Łącznie w czwartek Ministerstwo Zdrowia przekazało informacje o 411 przypadkach zakażeń i 22 zgonach. W sumie koronawirusa wykryto w Polsce u 17615 osób. Liczba ofiar COVID-19 w naszym kraju wynosi 883.

Pod kątem koronawirusa przebadano w Polsce ponad 554 tys. próbek pobranych od 506 tys. osób.

Made with Flourish

Koronawirus SARS-CoV-2, znany wcześniej jako 2019-nCoV po raz pierwszy pojawił się w Wuhan prawdopodobnie w połowie listopada 2019 roku.

Pierwszym dużym ogniskiem epidemii koronawirusa był targ z owocami morza w Wuhan, który władze zamknęły 1 stycznia w związku z rozpowszechnianiem się choroby.

Na początku stycznia władze Chin oficjalnie przyznały, że zachorowania w Chinach powoduje nowy wirus z rodziny koronawirusów - wirusów odzwierzęcych (inne znane wirusy z tej rodziny to m.in. SARS i MERS).

Istnieje hipoteza, że wirus przeniósł się ze zwierząt na człowieka w wyniku jedzenia mięsa dzikich zwierząt: nietoperzy, węży lub łuskowców.

Objawy COVID-19, choroby wywoływanej przez koronawirus to gorączka, kaszel, ból mięśni, osłabienie. W ponad 80 proc. przypadków przebieg choroby jest łagodny i przypomina przebieg grypy. WHO szacuje śmiertelność nowego koronawirusa na poziomie ok. 3,4 proc. (w przypadku grypy - 0,1 proc.).

W grupie podwyższonego ryzyka w związku z epidemią koronawirusa są osoby starsze lub cierpiące na choroby przewlekłe. Zarażenie się wirusem ma natomiast zwykle bardzo łagodny przebieg u dzieci.