Rosyjska agencja Ria Nowosti podaje, że Iwan Safronow został aresztowany przez funkcjonariuszy Federalnej Służby Bezpieczeństwa Rosji (FSB) we wtorek nad ranem. Nagranie z całej akcji zostało opublikowane przez FSB, widać na nim jak mężczyźnie zakładają kajdanki i przeszukują kieszenie. Safronow w maju został doradcą Dmitrija Rogozina, szefa rosyjskiej agencji kosmicznej Roskosmos. Jest oskarżany o zdradę państwa i według rosyjskiego prawa grozi mu 20 lat łagrów. FSB twierdzi, że zbierał informacje dotyczące współpracy wojskowej, obronności i bezpieczeństwa Rosji i przekazywał je "przedstawicielowi jednej ze służb NATO".

Przed rozpoczęciem pracy w Roskosmos Safronow był dziennikarzem wpływowego rosyjskiego dziennika Kommiersant, specjalizował się na tematyce wojskowej i kosmicznej. Pracował też w dzienniku "Wiedomosti". Przedstawiciele dziennika twierdzą, że nie wiedzą z czym może być związane zatrzymanie Safronowa. Co ciekawe, jego ojciec Iwan Safronow senior również był dziennikarzem wojskowym i również pracował dla Kommiersanta.  Mężczyzna zginął w 2007 roku w niejasnych okolicznościach, w tym czasie przygotowywał artykuł o rosyjskich dostawach broni do Syrii i Iranu poprzez Białoruś. Wtedy dziennik informował, że Safronow senior obawiał się publikować materiały, ponieważ "został uprzedzony", że w wypadku ujawnienia tych danych dojdzie do skandalu międzynarodowego, a FSB rozpocznie sprawę karną. Artykuł się nie ukazał.

Popularny rosyjski portal The Bell twierdzi, że zarzuty wobec Safronowa młodszego mogą być związane z jego działalnością dziennikarską i przypomina, że w maju ubiegłego roku okazał się jego artykuł o zakupie przez Egipt rosyjskich myśliwców wielozadaniowych Su-35. - Po tej publikacji sekretarz stanu USA Mike Pompeo groził Egiptowi sankcjami, a kilka miesięcy później agencja TASS informowała, że "Kommiersant" może zostać ukarany za ujawnienie danych, które stanową tajemnicę państwową - pisze The Bell.