"Występujemy wspólnie z mocnym potępieniem teorii spiskowych sugerujących, że COVID-19 (choroba wywoływana przez koronawirusa 2019-nCoV - red.) nie ma naturalnego pochodzenia" - pisze 27 naukowców we wspólnym oświadczeniu.

"Teorie spiskowe nie służą niczemu poza wywoływaniem strachu, sianiem plotek i przesądów, które godzą w globalną współpracę w walce z wirusem" - czytamy we wspólnym stanowisku naukowców.

Wcześniej w mediach pojawiały się spekulacje, że wirus, który wywołał epidemię w Chinach, mógł zostać stworzony w laboratorium.

Autorzy apelu piszą, że jako naukowcy zajmujący się ochroną zdrowia odnotowują, iż "szybkie, otwarte i transparentne dzielenie się informacjami o epidemii jest zagrożone przez pogłoski i dezinformację na temat jego pochodzenia".

Naukowcy podkreślają, że w wielu krajach opublikowano informacje i analizy na temat genomu wirusa i "przeważający wniosek jest tak, że koronawirus jest pochodzenia odzwierzęcego".

Naukowcy podpisują się też pod apelem dyrektora generalnego WHO, Tedrosa Adhanoma Ghebreyesusa, by "promować naukowe dowody i zachowywać jedność wobec dezinformacji".

Pod oświadczeniem podpisali się: Charles Calisher, Dennis Carroll, Rita Colwell, Ronald B Corley, Peter Daszak, Christian Drosten, Luis Enjuanes, Jeremy Farrar, Hume Field, Josie Golding, Alexander Gorbalenya, Bart Haagmans, James M Hughes, William B Karesh, Gerald T Keusch, Sai Kit Lam, Juan Lubroth, John S Mackenzie, Larry Madoff, Jonna Mazet, Peter Palese, Stanley Perlman, Leo Poon, Bernard Roizman, Linda Saif. Kanta Subbarao i Mike Turner.