Szef Kancelarii Premiera poinformował, że w Polsce zaszczepiono przeciw koronawirusowi ponad 541 tys. osób. - Do dzisiaj zarejestrowało się ponad 669 tys. seniorów powyżej 80. roku życia - przekazał Michał Dworczyk.

- Redukcje dostaw wpłynęły na zaburzenie balansu, który chcieliśmy utrzymywać, czyli połowy dawek przetrzymywanych w magazynach - dodał.

Czytaj także: 

Wiceminister zdrowia: Wstrzymujemy szczepienia medyków

Niemal 7000 zakażeń w Polsce. Zmarły 443 osoby

- Od kilku dni trwa debata na temat kolejności szczepień. Korygujemy błąd i przedstawiamy etap pierwszy szczepień - powiedział Dworczyk.

- Część 1A etapu I szczepień to seniorzy pow. 80 r.ż. Część 1B to osoby z chorobami przewlekłymi, 1C to przedstawiciele służb mundurowych - dodał.

- Osoby, które otrzymały 1. dawkę mają gwarancję 2. dawki, bo bezpieczeństwo w Narodowym Programie Szczepień jest nadrzędne. Cały czas kontrolujemy proces i jeżeli producenci będą się wywiązywać z harmonogramów dostaw, powinien on być niezaburzony - zapewnił Dworczyk.

- Nie będzie opóźnień w rozpoczęciu szczepień grupy 1., czyli seniorów 70+ - 25.01 one się rozpoczynają, nic się tu nie zmienia. Musieliśmy jednak spowolnić proces szczepienia grupy 0 - dodał.

Dworczyk prosił o zrozumienie, że nie we wszystkich miejscach w kraju będzie dostatecznie dużo terminów na szczepienie. Ma to związek z liczbą dostaw.