Do zdarzenia doszło w ostatnich dniach w Trentino w prowincji Trydent na północy Włoch. Pierwszą dawkę szczepionki mRNA przeciw COVID firm Pfizer i BioNTech (Comirnaty) w jednym z punktów szczepień podawano grupie 47 lekarzy i pielęgniarek.

Czytaj także: Polska kupuje szczepionki przeciw COVID dla ponad 40 mln osób

Okazało się, że 12 osobom zamiast szczepionki wstrzyknięto roztwór soli fizjologicznej. Miejscowe służby medyczne zapewniły, że pomyłka zostanie naprawiona.

Błąd został wykryty dzięki stosowaniu się do wcześniej przyjętego protokołu, zakładającego kontrolę liczby fiolek ze szczepionką i porównanie z listą wykonanych szczepień.

Jak doszło do błędu? Jak podaje agencja ANSA, prawdopodobnie personel wykonujący szczepienia pomylił fiolki. - Zazwyczaj, kiedy fiolka zostaje zużyta, jest odkładana na bok. W tym przypadku tak się nie stało. Prawdopodobnie została ponownie napełniona roztworem soli fizjologicznej, którym rozcieńcza się szczepionkę - powiedział cytowany przez ANSĘ Antonio Ferro, dyrektor jednego z departamentów we władzach medycznych Trydentu.

Czytaj także: Minister zdrowia nie zamierza podać się do dymisji

Placówka, w której doszło do pomyłki oświadczyła, że do tej pory szczepionkę podano tam ponad 12 tys. osób, zatem ryzyko błędu jest mniejsze niż 1 na 1000. Jak przekazano, podanie roztworu soli fizjologicznej nie stanowi zagrożenia dla życia i zdrowia.

Ponieważ nie wiadomo, który z medyków otrzymał szczepionkę, przed podaniem wymaganej drugiej dawki cała grupa zostanie przebadana pod kątem obecności przeciwciał. Wyniki zdecydują, czy kolejny zastrzyk zostanie zaliczony jako pierwszy, czy jako drugi.