Malezja do lutego 2022 roku chce zaszczepić co najmniej 80 proc. z 32 mln obywateli kraju, co oznaczałoby osiągnięcie tzw. odporności stadnej.

Jako pierwszy zaszczepił się w Malezji premier, Muhyiddin Yassin, który otrzymał 24 lutego pierwszą dawkę szczepionki Pfizer/BioNTech.

Zaszczepienie się przez premiera miało przekonać mieszkańców kraju, że szczepionka na COVID-19 jest bezpieczna.

Po zaszczepieniu się premier otrzymał brawa od urzędników obserwujących pierwsze szczepienie w Malezji. Następnie szczepionkę podano grupie pracowników ochrony zdrowia.

- Jestem pewien, że ta szczepionka jest bezpieczna i skuteczna - mówił Muhyiddin dodając, że społeczeństwo powinno zaufać rządowi próbującemu przerwać łańcuch zakażeń koronawirusem.

W Malezji wykryto jak dotąd blisko 290 tys. zakażeń koronawirusem. Zmarło 1 076 chorych na COVID-19.

W pierwszej kolejności w Malezji będą szczepieni pracownicy ochrony zdrowia oraz politycy i funkcjonariusze służb mundurowych.

Władze Malezji zawarły umowy na dostarczenie do kraju 66,7 mln dawek szczepionek na COVID-19 - połowa to szczepionki Pfizer/BioNTech, pozostałe zakupione szczepionki to szczepionki koncernu AstraZeneca, rosyjska szczepionka Sputnik V i chińskie szczepionki firm Sinovac Biotech oraz CanSino Biologics.