Rząd Merkel jest poddawany coraz większej presji, by przedstawić plany łagodzenia obostrzeń wprowadzonych w Niemczech w listopadzie i grudniu w związku ze wzrostem liczby zakażeń koronawirusem w Niemczech.

Poparcie dla CDU Angeli Merkel spadło do poziomu najniższego od roku i wynosi obecnie 34 proc.

Poparcie dla koalicjanta CDU/CSU, SPD, spadło do 16 proc.

Minister zdrowia Niemiec Jens Spahn wezwał w środę do większego pragmatyzmu przy szczepieniach na COVID-19 sugerując, że czas między podaniem pierwszej a drugiej dawki szczepionki może być wydłużony, co umożliwi szybsze szczepienie większej liczby osób.

Reuters zapoznał się z projektem dokumentu ws. łagodzenia obostrzeń w Niemczech. Przewiduje on, iż od 8 marca możliwe byłyby spotkania maksymalnie pięciu osób z dwóch gospodarstw domowych. Tego samego dnia miałyby też zostać otwarte księgarnie, tatuaże, salony masażu oraz salony manicure.

W ciągu doby w Niemczech wykryto 9 019 zakażeń koronawirusem, zmarło kolejnych 418 chorych na COVID-19.

Liczba zakażeń koronawirusem w Niemczech z siedmiu dni na 100 tysięcy mieszkańców spadła do 64. Dokument, o którym pisze Reuters przewiduje, że obostrzenia miałyby być przywracane jeśli liczba ta przekroczy ponownie 100. Dalsze łagodzenie miałoby być możliwe, gdyby spadła poniżej 35.