Rzecznik Departamentu Stanu USA Ned Price powiedział w piątek, że Stany Zjednoczone zgodziły się na rozmowy z europejskimi, rosyjskimi i chińskimi partnerami w celu określenia kwestii związanych z powrotem do przestrzegania porozumienia nuklearnego z Iranem z 2015 roku.

Price poinformował, że to dopiero początek negocjacji i nie należy spodziewać się szybkiego przełomu. Waszyngton ma świadomość, że negocjacje będą trudne. - Wierzymy, że jest to krok naprzód - powiedział rzecznik.

Unia Europejska, Chiny, Francja, Niemcy, Rosja, Wielka Brytania i Iran w piątek wydały oświadczenie w sprawie możliwości powrotu Stanów Zjednoczonych do podpisanego w 2015 roku porozumienia. Uczestnicy spotkania zadeklarowali gotowość do znalezienia pozytywnego rozwiązania.

Dalsze rozmowy będą prowadzone we wtorek w Wiedniu. 

Prezydent Donald Trump wycofał Stany Zjednoczone z porozumienia nuklearnego w 2018 roku, a prezydent Joe Biden powiedział, że ponowne przystąpienie do porozumienia jest priorytetem dla jego administracji.

Podczas piątkowego spotkania przedstawiciel Iranu poinformował, że negocjacje nie są potrzebne, ponieważ warunki powrotu USA są jasne. 

Minister spraw zagranicznych Iranu Mohammad Javad Zarif podkreślił w piątek, że nie jest planowane żadne spotkanie między urzędnikami z Iranu i USA. Dodał, że celem spotkania w Wiedniu będzie "szybkie sfinalizowanie zniesienia sankcji".

"Żadnego spotkania Iran-USA. Niepotrzebne" - podkreślił. "Stany Zjednoczone mogą powrócić do układu i przestać łamać prawo w taki sam sposób, w jaki wycofały się z układu i nałożyły nielegalne sankcje na Iran" - miał powiedzieć Abbas Araghchi, irańskiego negocjatora ds. nuklearnych.