W ostatnim czasie liczba zakażeń koronawirusem SARS-CoV-2 rośnie gwałtownie m.in. w Brazylii i Indiach, na wysokim poziomie utrzymuje się też w Europie.

Za kolejną falę pandemii odpowiadać mają bardziej zakaźne warianty koronawirusa - tzw. wariant brytyjski (B.1.1.7), południowoafrykański (B.1.352) i brazylijski (P.1).

Jak wylicza Reuters liczbę 2 mln zgonów chorych na COVID-19 osiągnięto po ponad roku pandemii. Kolejny milion zgonów przybył w ciągu ok. trzech miesięcy.

Najwięcej zgonów chorych na COVID-19 w ciągu doby notuje się obecnie w Brazylii - obecnie codziennie jeden na cztery zgony zakażonych koronawirusem ma miejsce właśnie w tym kraju.

Europa jest regionem, w którym wykryto największą liczbę zgonów chorych na COVID-19 na świecie (blisko 1,1 mln). 60 proc. z tych zgonów przypada na Wielką Brytanię, Rosję, Francję, Włochy i Niemcy.

Krajem z największą liczbą zgonów chorych na COVID-19 na świecie są USA, na które przypada ok. 19 proc. wszystkich zgonów zakażonych (w liczbach bezwzględnych to ok. 555 tysięcy zgonów).

Jak dotąd na COVID-19 zaszczepiono co najmniej 370,3 mln osób - 4,75 proc. populacji Ziemi.