Ultramaraton zorganizowano 22 maja w północno-zachodniej prowincji Gansu. Nagła zmiana pogody na trasie organizowanego przez rząd biegu na 100 kilometrów spowodowała, że część uczestników doznała hipotermii. 

Po wydarzeniu odwołano ze stanowisko szefową okręgu Jingtai, gdzie odbywał się wyścig. Inni organizatorzy pociągnięci do odpowiedzialności to burmistrz i szef partii komunistycznej miasta Baiyin.

9 czerwca ze swojego mieszkania w apartamentowcu wypadł Li Zuobi, szef partii w regionie Jingai. Policja wykluczyła zabójstwo, ale dochodzenie w tej sprawie nadal jest prowadzone. Nie wiadomo również, czy śmierć miała związek z organizowanym ultramaratonem.

Śledczy stwierdzili, że do tragedii doszło w wyniku ekstremalnej pogody - silnego wiatru, ulewnego deszczu i spadku temperatury. Organizatorom zarzucono nieprofesjonalne przygotowanie i działanie.

W reakcji na tę tragedię władze zawiesiły wszystkie imprezy sportowe wysokiego ryzyka, które nie mają organu nadzorczego, ustalonych zasad i jasnych standardów bezpieczeństwa.