Od początku czerwca liczba dziennie wykrywanych chorych wzrosła dwukrotnie. W ciągu ostatnich pięciu dni oficjalnie wynosi ona około 17 tys. przypadków, z czego połowa przypada na Moskwę. Według Ministerstwa Zdrowia na początku czerwca wzrost zachorowań notowano w 30 regionach, a obecnie już w 65. W Petersburgu sytuacja zaczęła przypominać zeszłoroczną: chorych na koronawirusa kładą na materacach w korytarzach szpitali, bo na łóżkach w salach nie ma już miejsc.

– Dyskryminacja nieuchronnie nadejdzie – zapowiedział rzecznik prezydenta Putina.

W tej sytuacji władze poszczególnych regionów – pozostawione same sobie przez kremlowskie centrum już na początku pandemii – zaczęły samodzielnie wprowadzać obowiązkowe szczepienia. Na razie taki nakaz wydało 13 z 85 regionów kraju (w tym dwóch na okupowanym Krymie), ale codziennie dochodzą nowe. Jednak według badań socjologicznych wśród lekarzy prawie połowa medyków uważa, że przymus szczepień znacznie pogorszy stosunek Rosjan do samych szczepionek.

Ale obecnie kampania szczepień cały czas kuleje, a zaczęła się jeszcze w połowie stycznia. Według „Financial Timesa" „w pełni zabezpiecznonych" jest obecnie jedynie 10,6 proc. Rosjan. To mniej niż w Brazylii (11,5 proc.) i prawie trzy razy mniej niż w Polsce (29,5 proc.) czy Niemczech (31,1 proc.). W samej Dumie przyznano, że tylko 30 proc. deputowanych przyjęło co najmniej jedną dawkę szczepionki. Niewielką pociechą jest fakt, że u sąsiadów jest jeszcze gorzej: na Ukrainie 0,8 proc., Białorusi – 3,9 proc.

To Rosja jednak posiada zarejestrowane cztery własne szczepionki (w tym dwa rodzaje Sputnika) i cały czas prowadzi kampanię sprzedawania ich za granicę. Ale jednocześnie dyrektor centrum epidemiologicznego im. Gamalei (które produkuje Sputnika) oświadczył, że jego szczepionka nadaje się do „rewakcynacji osób zaszczepionych preparatami EpiVacKorona i CoviVac", wywołując falę podejrzeń, że te dwie ostatnie są niezbyt dobre.

Działania samych władz pogłębiają chaos. Z jednej strony w Moskwie na przykład nakazano zaszczepienie w ciągu miesiąca 60 proc. pracowników m.in. sfery usług, transportu czy szkolnictwa. Ale z drugiej wyłączono z tego obowiązku tych, którzy „organizują imprezy zlecone przez organy władzy wykonawczej".

W stolicy władze zapowiedziały również, że za tydzień do kawiarń i restauracji będą wpuszczani tylko zaszczepieni lub ozdrowieńcy, rozpoczynając tym samym oficjalny proces dyskryminacji niezaszczepionych. Nie zamknięto jednak plaż czy stref kibica na Euro 2021.

Jak wygląda prawdziwe życie w Rosji, opisał z kolei publicysta Anton Orech. „Znajomi towarzysze jeszcze w grudniu proponowali mi certyfikat szczepień bez żadnych zastrzyków, za jedyne trzy tysiące rubli. Wyobraźcie sobie tylko, ile takich lipnych papierków zostało już kupionych lub będzie w najbliższym czasie! (...) A potem zacznie się tragedia. Dlatego, że zaczną chorować i umierać ludzie, którzy będą mieli dokumenty, że zostali zaszczepieni, i zaczną się plotki, że te szczepionki wcale nie działają, jeśli tyle osób po nich choruje i umiera!" – przestrzegł.

Władze wywierają też nacisk na biznes, by ten „wykazał się patriotyzmem" i przyłączył się do kampanii przeciw epidemii. Efekty są dwuznaczne. – O, na przykład piszą do mnie, że w kompanii Norylskij Nikiel (gigant zatrudniający ponad 70 tys. ludzi) wszystkim pracownikom powiedzieli, że jeśli nie pójdą się szczepić, to mogą zapomnieć o letnich urlopach i premiach. Pełno jest takich skarg: zwolnią, nie dadzą premii – skarżyła się rosyjska ombudsman Tatiana Moskalkowa.

Autopromocja
Specjalna oferta letnia

Pełen dostęp do treści "Rzeczpospolitej" za 5,90 zł/miesiąc

KUP TERAZ