W związku z koronawirusem SARS-CoV-2 w ubiegłym roku władze Islandii wprowadziły program testowania oraz śledzenia kontaktów.

Ogłoszono także ograniczenia praw obywatelskich i swobody prowadzenia działalności gospodarczej - obowiązujące w różnych okresach obostrzenia dotyczyły m.in. zgromadzeń publicznych, działalności szkół i bibliotek, basenów i siłowni, barów i restauracji czy salonów fryzjerskich i kosmetycznych.

Czytaj także:
Za dużo teleporad w POZ. Jest decyzja ministra zdrowia

- Przywracamy zasady społeczne, do życia w których przywykliśmy i za którymi tęskniliśmy - powiedziała w piątek minister zdrowia Islandii Svandís Svavarsdóttir deklarując, że od soboty wszystkie obostrzenia koronawirusowe w kraju zostaną zniesione.

Minister zauważyła, że Islandia będzie prawdopodobnie pierwszym państwem w Europie, w którym zniesione zostaną wszystkie restrykcje związane z COVID-19.

Decyzja oznacza, że nie będzie już obowiązku noszenia maseczek ochronnych ani utrzymywania dwumetrowego odstępu od innych osób. Znikną także ograniczenia dotyczące zgromadzeń publicznych.

Łącznie w Islandii wykryto 6 637 zakażeń SARS-CoV-2, a 30 osób zakażonych zmarło. Współczynnik przeżywalności zakażenia (pomijając aktywne jeszcze przypadki) wynosi w tym kraju 99,55 proc.

Według ECDC, w ciągu ostatnich dwóch tygodni w Islandii współczynnik nowych zakażeń był jednym z najniższych w Europie i wynosił 4,94. Niższy był tylko na Malcie (3,69). W Polsce wynosił 9,25, w Niemczech - 25,06, a najwyższy był w Portugalii (124,05) i Hiszpanii (120,69).

Według miejscowych władz, w Islandii pierwszą dawkę szczepionki przeciw COVID-19 otrzymało 87 proc. obywateli.

Autopromocja
Ranking Samorządów

Poznaj najlepsze samorządy w Polsce

WEŹ UDZIAŁ