Komentarze na temat stanu zdrowia przywódcy Korei Północnej pojawiają się bardzo rzadko w północnokoreańskich mediach. KRT zacytowała mieszkańca kraju martwiącego się o schudnięcie dyktatora po tym, jak zagraniczni analitycy zauważyli na początku czerwca, iż 37-letni Kim Dzong Un wyraźnie schudł - na co wskazuje analiza zdjęć publikowanych przez północnokoreańskie media.

- Widzieć szanownego sekretarza generalnego wychudzonego łamie nasze serca - powiedział mieszkaniec Pjongjangu cytowany przez KRT.

- Wszyscy mówią, że łzy płyną im z oczu - dodał.

Na nagraniu wyemitowanym przez KRT mieszkańcy Pjongjangu oglądają, na wielkim ekranie ustawionym na ulicy, koncert w którym uczestniczył Kim Dzong Un i partyjni dygnitarze, po posiedzeniu plenarnym Komitetu Centralnego Partii Pracujących Korei, rządzącej Koreą Północną monopartii.

Kiedy Kim Dzong Un pojawił się ponownie w państwowych mediach w czerwcu, po tym, gdy zniknął na niemal miesiąc, analitycy z serwisu NK News, serwisu internetowego z siedzibą w Seulu, który zajmuje się monitorowaniem doniesień z Korei Północnej zauważyli, że zegarek na ręku Kim Dzong Una jest zaciśnięty mocniej niż wcześniej na wyraźnie chudszym nadgarstku.

W ubiegłym roku Kim Dzong Un wzbudził spekulacje na temat stanu swojego zdrowia, gdy nie pojawił się publicznie na uroczystych obchodach rocznicy urodzin swojego dziadka, twórcy Korei Północnej Kim Ir Sena 15 kwietnia. Publicznie Kim Dzong Un pojawił się wówczas ponownie dopiero na początku maja.