Tajwan oskarża WHO o brak pomocy

Władze Tajwanu twierdzą, że Światowa Organizacja Zdrowia nie udziela im odpowiedzi na pytania związane z koronawirusem. Ma to być element presji ze strony Chin, aby wykluczyć wyspę z organów międzynarodowych.

Aktualizacja: 24.03.2020 10:31 Publikacja: 24.03.2020 10:16

Tajwan oskarża WHO o brak pomocy

Foto: AFP

Tajwan przestał być członkiem WHO, gdy w 1972 do ONZ przystąpiły Chiny.

Władze Tajwanu twierdzą, że trzymanie kraju z dala od WHO jest równoznaczne z igraniem życiem obywateli ich kraju. W odpowiedzi zarówno WHO, jak i Chin twierdzą, że Tajwan otrzymał potrzebną pomoc.

Szef ośrodka kontroli chorób na wyspie Chou Jih-haw przekazał, że już 31 grudnia napisał do WHO i Chin prośbę o informacje na temat nowo odkrytej epidemii w chińskiej prowincji Wuhan, w tym o informację, czy doszło do przenoszenia wirusa z człowieka na człowieka.

WHO potwierdziło, że otrzymał ten list, ale nie odpowiedziało na niego. Minister zdrowia Chen Shih-chung dodał, że władze kraju same podjęły decyzję o rozpoczęciu kontroli pasażerów przylatujących z Wuhan. 2 stycznie pracę rozpoczęło centrum operacyjne, co pozwoliło na ograniczenie rozprzestrzeniania się wirusa.

Koronawirus SARS-CoV-2, znany wcześniej jako 2019-nCoV po raz pierwszy pojawił się w Wuhan prawdopodobnie w połowie listopada 2019 roku.

Pierwszym dużym ogniskiem epidemii koronawirusa był targ z owocami morza w Wuhan, który władze zamknęły 1 stycznia w związku z rozpowszechnianiem się choroby.

Na początku stycznia władze Chin oficjalnie przyznały, że zachorowania w Chinach powoduje nowy wirus z rodziny koronawirusów - wirusów odzwierzęcych (inne znane wirusy z tej rodziny to m.in. SARS i MERS).

Istnieje hipoteza, że wirus przeniósł się ze zwierząt na człowieka w wyniku jedzenia mięsa dzikich zwierząt: nietoperzy, węży lub łuskowców.

Objawy COVID-19, choroby wywoływanej przez koronawirus to gorączka, kaszel, ból mięśni, osłabienie. W ponad 80 proc. przypadków przebieg choroby jest łagodny i przypomina przebieg grypy. WHO szacuje śmiertelność nowego koronawirusa na poziomie ok. 3,4 proc. (w przypadku grypy - 0,1 proc.).

W grupie podwyższonego ryzyka w związku z epidemią koronawirusa są osoby starsze lub cierpiące na choroby przewlekłe. Zarażenie się wirusem ma natomiast zwykle bardzo łagodny przebieg u dzieci.

Świat
Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 464
Materiał Promocyjny
Gdy zapadną egipskie ciemności
Świat
Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 463
Świat
Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 462
Świat
Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 461
Świat
USA i UE zaniepokojone „lex Tusk”. „PiS buduje mur na granicy z Zachodem”
Świat
Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 460