W piątek, dzień po pamiętnym wystąpieniu Baracka Obamy na zakończenie konwencji demokratów, uwaga amerykańskich mediów przeniosła się niemal całkowicie na kampanię republikańską. Przed tygodniem oskarżany przez przeciwników o brak doświadczenia Obama wybrał na swego partnera w tych wyborach 65-letniego senatora Josepha Bidena, który spędził ponad pół życia na Kapitolu. Tymczasem w dniu swych 72. urodzin senator McCain wskazał na młodszą od siebie o 28 lat wschodzącą gwiazdę Partii Republikańskiej.
Palin pierwszy raz wystąpiła w piątek u boku McCaina przed kilkunastotysięczną publicznością w Dayton w stanie Ohio. – Właśnie kogoś takiego potrzebuje ten kraj, by pomóc mi w zwalczaniu starej waszyngtońskiej polityki „najpierw ja, a potem mój kraj” – oświadczył McCain, przedstawiając Palin. – Nigdy nie planowałam kariery w służbie publicznej, a tym bardziej ubiegania się o to stanowisko – stwierdziła pani gubernator, opowiadając, jak poczucie obywatelskiego obowiązku oraz chęć walki z korupcją i układami zawiodły ją do polityki.
Palin jest praktycznie nieznana na scenie politycznej. Jeszcze dwa lata temu była burmistrzem liczącego zaledwie 6 tys. mieszkańców miasteczka Wasilla, w którym się wychowała, a do jej największych sukcesów należało zajęcie drugiego miejsca w stanowym konkursie piękności w 1984 r. – Niewiele o niej wiemy – powtarzali w piątek prezenterzy największych stacji telewizyjnych w USA.
Wiadomo, że Palin jest zdeklarowaną przeciwniczką aborcji i ma pięcioro dzieci. Jej najstarszy syn, podobnie jak syn Bidena, służy w armii i ma jesienią wyjechać do Iraku. Najmłodsze dziecko, urodzony w kwietniu synek, ma zespół Downa. Palin wiedziała o upośledzeniu dziecka długo przed porodem, ale stanowczo odrzuciła możliwość aborcji. Niespełna dwa lata temu wygrała wybory na gubernatora Alaski, przechodząc do historii jako pierwsza kobieta, a zarazem najmłodsza w historii oso-ba wybrana na to stanowisko. W wyborczej walce pokonała dużo bardziej doświadczonych i znacznie bardziej popularnych rywali z obu partii.
W pierwszych kilkunastu mie- siącach dała się poznać jako fiskalna konserwatystka, przeciwniczka korupcji i zwolenniczka zagospodarowania alaskańskich pól naftowych.