Malezja: Władze apelowały by kobiety się malowały. Przeprosiły

Władze Malezji przeprosiły za opublikowanie w mediach społecznościowych wpisów wzywających kobiety w czasie epidemii pracujące z domu do nakładania makijażu i łagodnego traktowania mężów.

Aktualizacja: 02.04.2020 13:42 Publikacja: 02.04.2020 12:55

Malezja: Władze apelowały by kobiety się malowały. Przeprosiły

Foto: AFP

Malezyjskie ministerstwo spraw kobiet, rodziny i rozwoju wspólnoty opublikowało m.in. na Facebooku serię cyfrowych plakatów opatrzonych hasłem "Kobiety powstrzymują COVID-19". Materiały zawierały rady dla kobiet, jak zachowywać się w czasie epidemii w sytuacji, gdy władze narzuciły obowiązek pozostawania w domach i pracy zdalnej.

Jeden z materiałów przedstawiał wizerunek pary rozwieszającej pranie, opatrzony uwagą, by kobiety unikały dokuczania swym mężom. Plakat skierowany do kobiet pracujących zdalnie apelował, by panie nakładały makijaż i ubierały się elegancko.

mat. malezyjskiego Ministerstwa ds. Kobiet

Materiały ministerstwa spotkały się z falą krytyki w mediach społecznościowych. W odpowiedzi resort usunął posty i przeprosił za ich opublikowanie. Ministerstwo przyznało, że materiały mogły być dla niektórych obraźliwe i obiecało "większą czujność" w przyszłości.

Jednocześnie zastrzeżono, że celem umieszczonych na plakatach sugestii było jedynie "umacnianie pozytywnych relacji między członkami rodzin w czasie, gdy pracują oni z domu".

Jak podały malezyjskie media, od 18 marca, gdy w związku z epidemią ogłoszone zostały ograniczenia w przemieszczaniu się, zanotowano 50-proc. wzrost liczby połączeń z państwową infolinią dla osób potrzebujących pomocy, w tym ofiar przemocy domowej.

W Malezji potwierdzono dotąd ponad 3,1 tys. przypadków koronawirusa. Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) przewiduje, że wzrost liczby zakażeń osiągnie szczyt w połowie kwietnia.

Świat
Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 470
Świat
Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 469
Świat
Zniszczenie tamy na Dnieprze. "Rosja popełniła wojenne przestępstwo"
Świat
Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 467
Świat
Agent FBI, który szpiegował dla Rosji, znaleziony martwy w celi