"USA utrzymują silne partnerstwo z Brazylią i będą blisko współpracować, aby ograniczyć socjoekonomiczne i zdrowotne skutki COVID-19 w Brazylii" - poinformowała ambasada USA w stolicy Brazylii.

Od 28 maja większość osób, które nie są obywatelami USA, nie mogą wjechać na teren Stanów Zjednoczonych jeśli były w Brazylii w ciągu ostatnich dwóch tygodni. Posiadacze zielonych kart, bliscy krewni obywateli USA i członkowie załóg samolotów będą wyłączeni z tego zakazu.

Brazylijski MSZ nazwał decyzję Waszyngtonu "techniczną" i dodał, że jest ona elementem "ważnej, dwustronnej współpracy" w walce z COVID-19. MSZ Brazylii podkreśliło, że USA mają przekazać Brazylii 1000 respiratorów.

Sekretarz prasowa Białego Domu Kayleigh McEnany wyjaśniła, że ograniczenia ruchu między USA a Brazylią mają zapewnić, że cudzoziemcy nie zwiększą liczby zakażeń w USA. Dodała, że ograniczenia nie wpłyną na transport towarów między oboma krajami.

Doradca ds. bezpieczeństwa Donalda Trumpa, Robert O'Brien, wyraził nadzieję, że rozwiązanie to będzie miało charakter tymczasowy.

W niedzielę w Brazylii wykryto 15813 nowych zakażeń koronawirusem i 653 zgony z powodu COVID-19. Łącznie w Brazylii, od początku epidemii, zakażenie wykryto u 363211 osób, 15813 zmarło w wyniku COVID-19.