To najbardziej widowiskowe z chińskich świąt zaczyna się 3 lutego. Zabawy na ulicach, tańce lwów przy dźwiękach ulicznej muzyki, kolorowe korowody, z których ten najważniejszy - korowód smoka - co roku rozpala wyobraźnię artystów, filmowców i fotografów. Po kilkudniowym festiwalu radości, Chińczycy wyruszają w coroczną podróż do krewnych. Setki milionów ludzi zaczynają się przemieszczać w tym samym czasie, bijąc prawdopodobnie co roku rekord Guinnessa pod względem największego na świecie zbiorowego flashmobu.
Trwające dwa tygodnie coroczne huczne obchody Nowego Roku - najważniejszego święta w chińskim kalendarzu, kończy najbardziej urokliwe i widowiskowe - Święto Latarni.
Chiński Nowy Rok obchodzi się jako święto wiosny, w dodatku nadal nazywane jest Świętem Wiosny i zawsze obchodzone jest przed coroczną porą siewów. W tym roku obchody zaczynają się 3 lutego, ale to data ruchoma, zależy od chińskiego kalendarza, wynalezionego w 2637 roku p.n.e. przez cesarza Huangdi. Chiński kalendarz jest kombinacją kalendarzy słonecznego i księżycowego.
[srodtytul]Dobry królik to (niestety) martwy królik[/srodtytul]
2011 rok w kalendarzu chińskim to rok królika, co niekoniecznie kończy się szczęśliwie dla tych zwierząt. Jako tegoroczne maskotki, stają się bardzo pożądanym towarem.