Tedros Adhanom Ghebreyesus w czasie spotkania z Międzynarodowym Komitetem Olimpijskim w Tokio mówił, że "pandemia jest testem, który świat oblewa".

Igrzyska olimpijskie rozpoczną się 23 lipca i potrwają do 8 sierpnia.

Dyrektor generalny WHO przekonywał w Tokio, że każdy, kto sądzi, iż pandemia się skończyła, ponieważ w jego kraju liczba zakażeń jest pod kontrolą "żyje złudzeniami".

Zdaniem Tedrosa Adhanoma Ghebreyesusa jest "straszliwą niesprawiedliwością", że 75 proc. szczepionek przeciw COVID-19 dostarczonych na całym świecie trafiło do zaledwie 10 państw.

Dyrektor generalny WHO wezwał rządy, aby dołączyły do starań o to, aby do połowy 2022 roku zaszczepić przeciw COVID-19 70 proc. osób w każdym kraju.

- Pandemia skończy się, gdy świat zdecyduje się, aby ją skończyć. To jest w naszych rękach - mówił również.

Tedros Adhanom Ghebreyesus przestrzegał też przed sytuacją, w której brak powszechnego dostępu do szczepionek, testów i zasobów tlenu stosowanego w terapii ciężkich przypadków COVID-19 doprowadzi do sytuacji, w której świat podzieli się na kraje łagodzące obostrzenia, które nie mają problemu z dostępem do tych zasobów i kraje, które będą musiały wrócić do lockdownów.

Jednocześnie dyrektor generalny WHO mówił, że igrzyska olimpijskie powinny się odbyć, aby "pokazać światu co można osiągnąć przy odpowiednim planie i wystarczających środkach bezpieczeństwa".

Dodał, że "świat potrzebuje igrzysk", które powinny być "świętem nadziei".