Na początku sierpnia poseł Dariusz Klimczak przekazał, że zgodnie z zaleceniami Kancelarii Sejmu przed Zgromadzeniem Narodowym wykonał test na koronawirusa. Wynik badania był dodatni.

Czytaj także: Wiceminister zdrowia i osoba bez maseczki. "Pojawił się sanepid"

Nieco wcześniej zakażenie SARS-CoV-2 wykryto także u trzech senatorów, w związku z czym o tydzień przełożone zostało posiedzenie Senatu.

Teraz polityk PSL poinformował, że zgodnie z procedurami przeszedł dwa badania na obecność koronawirusa i oba dały wynik ujemny. "Sanepid ogłosił mnie tzw. ozdrowieńcem" - napisał Klimczak na Twitterze. Podziękował tym, którzy okazali mu wsparcie. Życząc wszystkim zdrowia poinformował także, że zakażenie koronawirusem przeszedł bezobjawowo, "przynajmniej w teorii".

Według najnowszych danych Ministerstwa Zdrowia, w Polsce stwierdzono 59 378 przypadków nowego koronawirusa, w tym 1 925 śmiertelnych. W ciągu ostatniej doby liczba potwierdzonych zakażeń wzrosła o 767, liczba zgonów - o 12.

Na świecie liczba przypadków przekroczyła 22,4 mln, odnotowano ponad 788 tys. przypadków śmiertelnych.

Koronawirus SARS-CoV-2, znany wcześniej jako 2019-nCoV po raz pierwszy pojawił się w Wuhan prawdopodobnie w połowie listopada 2019 roku.

Pierwszym dużym ogniskiem epidemii koronawirusa był targ z owocami morza w Wuhan, który władze zamknęły 1 stycznia w związku z rozpowszechnianiem się choroby.

Na początku stycznia władze Chin oficjalnie przyznały, że zachorowania w Chinach powoduje nowy wirus z rodziny koronawirusów - wirusów odzwierzęcych (inne znane wirusy z tej rodziny to m.in. SARS i MERS).

Istnieje hipoteza, że wirus przeniósł się ze zwierząt na człowieka w wyniku jedzenia mięsa dzikich zwierząt: nietoperzy, węży lub łuskowców.

Objawy COVID-19, choroby wywoływanej przez koronawirus to gorączka, kaszel, ból mięśni, osłabienie. W ponad 80 proc. przypadków przebieg choroby jest łagodny i przypomina przebieg grypy. WHO szacuje śmiertelność nowego koronawirusa na poziomie ok. 3,4 proc. (w przypadku grypy - 0,1 proc.).

W grupie podwyższonego ryzyka w związku z epidemią koronawirusa są osoby starsze lub cierpiące na choroby przewlekłe. Zarażenie się wirusem ma natomiast zwykle bardzo łagodny przebieg u dzieci.