Ines del Rio należąca do separatystycznej grupy ETA, zostanie wypuszczona na wolność po odsiedzeniu 30 lat w więzieniu. Jest ona pierwszą skazaną wypuszczoną w związku z obaleniem tzw. doktryny Parota.
Ines del Rio została aresztowana w 1987, a następnie skazana za udział w akcjach terrorystycznych ETA, w tym za współudział w morderstwie 23 osób. Sąd wyznaczył jej karę na 3828 lat więzienia (prawo hiszpańskie przewiduje takie wyroki, przy założeniu, że skazany spędzi w więzieniu maksymalnie do 30 lat).
Kobieta mogła przedterminowo opuścić więzienie w roku 2008, jednak Sąd Najwyższy zastosował wtedy tzw. doktrynę Parota, aby przedłużyć jej karę. Doktryna ta, zatwierdzona przez hiszpański Sąd Najwyższy w 2006 roku, uniemożliwia więźniom z ETA wcześniejsze wyjście na wolność w zamian za dobre sprawowanie czy pracę w zakładzie karnym.
Europejski Trybunał Praw Człowieka orzekł, że odmówienie kobiecie wcześniejszego zakończenia kary jest niezgodne z Europejską Kartą Praw Człowieka. Trybunał nie tylko zdecydował o natychmiastowym wypuszczeniu kobiety, ale także nakazał wypłacenie jej 30 tysięcy euro odszkodowania.
- Nie może być tak, że osoba, która zabiła 20 osób jest traktowana w taki sam sposób jak ktoś kto popełnił pojedyncze morderstwo - komentował krytycznie wyrok Trybunału minister sprawiedliwości Hiszpanii Alberto Ruiz Gallardon.