Muraszko poinformował o tym w piątek, w czasie XIII Euroazjatyckiego Forum Ekonomicznego w Weronie. Z Włochami połączył się poprzez wideokonferencję.

Według niego „przed rozpoczęciem pandemii w Rosji były 52 tys. łóżek zakaźnych dla dorosłych i dzieci”. - Oznacza to, że liczba łóżek w dla pacjentów z chorobami zakaźnymi wzrosła czterokrotnie” - powiedział Muraszko.

W Rosji potwierdzono w piątek ponad 17 tys. nowych przypadków zakażeń koronawirusem - najwięcej od początku pandemii. Po tym jak w maju liczba notowanych codziennie przypadków wzrosła do ok. 10 tys., a następnie systematycznie spadała, do niecałych 5 tys. na przełomie sierpnia i września, kraj ponownie doświadcza wzrostu. Od 18 października dobowy przyrost nie spada poniżej 15 tys.

Pod względem liczby przypadków zakażeń Rosja jest czwartym państwem na świecie, za Stanami Zjednoczonymi, Indiami i Brazylią. Po względem liczby zgonów, spowodowanych Covid-19, Rosję wyprzedzają także Meksyk, Wielka Brytania, Włochy, Hiszpania, Francja, Peru, Iran, Kolumbia i Argentyna. W ciągu ostatniej doby zanotowano 283 kolejne ofiary koronawirusa. Łącznie jest ich już ponad 25,5 tys.