W rozmowie z dziennikarzami przed rozmowami w USA, Kang Kyung-wha podkreśliła, że jest zbyt wcześnie, by przewidzieć jak nowa amerykańska administracja podejdzie do konkretnych kwestii w polityce zagranicznej.

Dodała jednak, że nie spodziewa się, aby Biden wrócił do "strategicznej cierpliwości" Baracka Obamy wobec Korei Północnej.

W czasie prezydentury Donalda Trumpa relacje USA z Koreą Północną były najpierw bardzo napięte - jesienią 2017 roku prezydent Trump na forum ONZ groził otwarcie zniszczeniem Korei Północnej, potem doszło w nich do nieoczekiwanego odprężenia i trzech spotkań Donalda Trumpa z Kim Dzong Unem (Trump był pierwszym urzędującym prezydentem USA, który spotkał się z przywódcą Korei Północnej), po czym znów się ochłodziły w związku ze stanowiskiem USA, które nie chciały się zgodzić na złagodzenie sankcji wobec Korei Północnej dopóki nie dojdzie do denuklearyzacji Półwyspu Koreańskiego.

- Z publicznych deklaracji czynionych przez doradców Bidena, nie sądzę, by zamierzał wrócić do strategicznej cierpliwości (wobec Północy) z czasów przeszłości - powiedziała Kang, cytowana przez agencję Yonhap.

Szefowa MSZ Korei Południowej stwierdziła, że polityka USA wobec Północy powinna bazować na "postępach i osiągnięciach z ostatnich trzech lat".

Kang przyjechała do Waszyngtonu zaproszona tam przez Pompeo, który wcześniej odwołał planowaną wizytę w Seulu po wykryciu zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2 u prezydenta Trumpa.

Rozmowy Pompeo z Kang mają dotyczyć umocnienia sojuszu Seulu z Waszyngtonem.

Prezydent Korei Płd., Moon Jae-in, w niedzielę pogratulował Bidenowi zwycięstwa w wyborach prezydenckich.