"Święty Mikołaj nosi maseczkę i może podróżować po świecie dzięki specjalnemu zezwoleniu" - napisał w czwartek premier Włoch Giuseppe Conte. "Zapewnił mnie, że ma już międzynarodowy certyfikat podróżniczy: może podróżować wszędzie i rozdawać prezenty wszystkim dzieciom na świecie" - dodał.

Szef włoskiego rządu odpowiedział w ten sposób na rozpaczliwy list pięcioletniego Tommaso, który błagał, aby nie zamykać Świętego Mikołaja.

Conte zasugerował dzieciom, aby pod choinką obok ciepłego mleka i ciasteczka postawiły żel do dezynfekcji rąk. "Nie musisz w tym roku mówić Świętemu Mikołajowi, że byłeś grzeczny. Już mu o tym powiedziałem" - przekazał premier.

"Wiem, że chciałeś prosić również o przepędzenie koronawirusa. Nie zapomnij poprosić o kolejny prezent" - dodał.

Włochy przekroczyły w tym tygodniu milion zakażeń. W ostatnich tygodniach odnotowano w kraju gwałtowny wzrost liczby odnotowywanych infekcji. 

Niezależnie od rozwoju pandemii w nadchodzących tygodniach, minister spraw regionalnych Francesco Boccia powiedział w czwartek, że święta Bożego Narodzenia będą obchodzone tylko wśród członków najbliższej rodziny.