82-letni arcybiskup trafił do szpitala w Atenach - tego samego, w którym leczony jest zakażony koronawirusem arcybiskup Albanii.

Rzecznik greckiego rządu, Stelios Petsas, przekazał arcybiskupowi życzenia szybkiego powrotu do zdrowia.

Arcybiskup miał w ubiegłą sobotę widzieć się z premierem kraju, Kyriakosem Mitsotakisem, ale przed spotkaniem zarówno arcybiskup, jak i premier przeszli test na COVID-19 - wyniki obu testów były negatywne.

Petsas dodał, że w związku z tym nie ma konieczności poddawania się samoizolacji przez premiera Grecji. Szef rządu przeszedł w tym tygodniu jeszcze jeden test na COVID-19, przed wylotem do ZEA.

Niedawna śmierć chorego na COVID-19 wysokiego rangą duchownego Kościoła Greckiego, biskupa Ioannisa, ożywiła w kraju debatę na temat bezpieczeństwa przyjmowania komunii w czasach pandemii.

Kościół podkreśla, że komunia nie może być źródłem transmisji wirusa, ponieważ jest to ciało i krew Chrystusa. Kościół podkreśla też, że stosuje się do wszystkich obostrzeń wprowadzonych w związku z epidemią.

Święty Synod Kościoła Greckiego w poniedziałek wydał oświadczenie, które głosi, że "aspirujący do bycia liderami opinii publicznej sugerują, w neurotyczny sposób, by skoncentrować się na Świętej Komunii" i zarzuca takim osobom "powoływanie się na nienaukowe" argumenty.

Do końca miesiąca w Grecji obowiązuje lockdown, który ma umożliwić zwolnienie tempa rozprzestrzeniania się koronawirusa.