W wyemitowanym w mediach społecznościowych wystąpieniu przywódca Brazylii powiedział, że jest mało prawdopodobne, by Kongres zdecydował o obowiązkowych szczepieniach na COVID.

Jair Bolsonaro przeszedł zakażenie SARS-CoV-2 w lipcu. - Mówię wam, nie wezmę jej (szczepionki - red.). To moje prawo - powiedział w czwartek wieczorem.

Prezydent Brazylii wyraził także sceptycyzm co do zasadności noszenia maseczek, sugerując, że jest niewiele potwierdzonych dowodów na skuteczność maseczek w ograniczaniu rozprzestrzeniania się koronawirusa.

Wcześniej Bolsonaro wielokrotnie mówił, że gdy szczepionka na szczepienia na COVID stanie się ogólnodostępna, Brazylijczycy nie będą musieli się szczepić. W październiku zażartował w mediach społecznościowych, że szczepionka na koronawirusa będzie obowiązkowa tylko dla jego psa.

Koronawirus SARS-CoV-2, znany wcześniej jako 2019-nCoV po raz pierwszy pojawił się w Wuhan prawdopodobnie w połowie listopada 2019 roku.

Pierwszym dużym ogniskiem epidemii koronawirusa był targ z owocami morza w Wuhan, który władze zamknęły 1 stycznia w związku z rozpowszechnianiem się choroby.

Na początku stycznia władze Chin oficjalnie przyznały, że zachorowania w Chinach powoduje nowy wirus z rodziny koronawirusów - wirusów odzwierzęcych (inne znane wirusy z tej rodziny to m.in. SARS i MERS).

Istnieje hipoteza, że wirus przeniósł się ze zwierząt na człowieka w wyniku jedzenia mięsa dzikich zwierząt: nietoperzy, węży lub łuskowców.

Objawy COVID-19, choroby wywoływanej przez koronawirus to gorączka, kaszel, ból mięśni, osłabienie. W ponad 80 proc. przypadków przebieg choroby jest łagodny i przypomina przebieg grypy. WHO szacuje śmiertelność nowego koronawirusa na poziomie ok. 3,4 proc. (w przypadku grypy - 0,1 proc.).

W grupie podwyższonego ryzyka w związku z epidemią koronawirusa są osoby starsze lub cierpiące na choroby przewlekłe. Zarażenie się wirusem ma natomiast zwykle bardzo łagodny przebieg u dzieci.