Ponadto, jak wyliczał Hogan, 95 proc. nowych zakażeń wykrywanych w stanie dotyczy osób niezaszczepionych. Osoby niezaszczepione stanowią też 93 proc. wszystkich hospitalizacji w związku z zakażeniem koronawirusem SARS-CoV-2.

Hogan poinformował o tym na konferencji prasowej.

Dr Peter Hotez, dziekan Szkoły Medycyny Tropikalnej w Baylor College of Medicine podkreśla, że dane z Maryland są zgodne z trendem obserwowanym w całym kraju.

- Nie ma wątpliwości, że niemal wszystkie zgony i hospitalizacje dotyczyć będą osób niezaszczepionych, stąd należy się spodziewać, że najwięcej ostrych przypadków COVID-19, hospitalizacji i zgonów będzie przypadać na obszary z niskim poziomem wyszczepienia i wysoką transmisją (wariantu) Delta - przewiduje dr Hotez cytowany przez CNN.

Dr Hotez dodaje, że jak na razie potwierdzają się wyniki testów klinicznych - wszystkie zatwierdzone do użycia szczepionki chronią przed hospitalizacją z powodu zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2 i zgonu po zakażeniu.

Dr Rochelle Walensky, dyrektor amerykańskich Centrów ds. Kontroli i Prewencji Chorób, na konferencji prasowej z ubiegłego tygodnia przedstawiła dane, z których wynika, że 99 proc. wszystkich zgonów zakażonych koronawirusem w USA w czerwcu dotyczy osób niezaszczepionych.