Czytaj więcej

Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 164

Powołując się na swoje źródło portal pisze, że 2 sierpnia do fabryki przybył konwój ciężarówek wojskowych. Ciężarówki zatrzymały się między blokami energetycznymi 1 i 2, a po chwili część konwoju zaczęła wjeżdżać do turbinowni bloku energetycznego 1. Według źródła, turbinownia została zaminowana.

Według innego źródła na terenie elektrowni znajduje się około 500 rosyjskich żołnierzy i sprzęt wojskowy, w tym transportery opancerzone, działa przeciwlotnicze i sprzęt rozpoznania radiochemicznego, a teren wokół elektrowni jest zaminowany przez wojska rosyjskie.

W pobliżu elektrowni znajdują się baterie GRAD, a w bezpośrednim sąsiedztwie bloków energetycznych żołnierze rosyjscy przechowują miny i amunicję.

Czytaj więcej

Ukraina oskarża Rosjan o uderzenie w pobliżu elektrowni w Zaporożu

Jak przekazał dziś na Telegramie ukraiński Enerhoatom, rosyjski ostrzał elektrowni nosi znamiona terroryzmu nuklearnego, którego celem jest zniszczenie infrastruktury stacji, zniszczenie wszystkich linii energetycznych, którymi dostarczana jest energia elektryczna do ukraińskiego systemu elektroenergetycznego oraz odcięcie zasilania na południu kraju.

Koncern uważa, że tylko skoordynowane działania organizacji takich jak ONZ i MAEA oraz naciski społeczności międzynarodowej na Rosję, aby  wycofała wojsko z największego w Europie obiektu jądrowego , mogą zapobiec katastrofie. Konieczne jest przywrócenie elektrowni atomowej statusu pokojowego obiektu cywilnego, jakim była przed inwazją rosyjską - uważa koncern.

Wszystkie poczynania Rosjan w elektrowni w Zaporożu mogą wkrótce doprowadzić do katastrofy nuklearnej i radiacyjnej, której konsekwencje odczuje nie tylko Ukraina, ale cała Europa - ostrzega Enerhoatom.