Chińska państwowa agencja Xinhua opublikowała komunikat, w którym przekazała, że „od godziny 12.00 (czasu pekińskiego) 4 sierpnia do godziny 12.00 (czasu pekińskiego) 7 sierpnia 2022 r. Chińska Armia Ludowo-Wyzwoleńcza przeprowadzi ważne ćwiczenia wojskowe i szkolenia, w tym ćwiczenia ogniowe”.

Wskazano kilka obszarów ćwiczeń, zastrzegając, że są one zamknięte dla cywilnych statków i samolotów. Sześć wskazanych obszarów znajduje się wokół Tajwanu.

Xinhua

„Ze względów bezpieczeństwa przebywanie statków i samolotów w wyżej wymienionej przestrzeni morskiej i powietrznej jest zabronione” - dodano w komunikacie, nie wskazując, jaki jest cel ćwiczeń ani jakie jednostki wojskowe wezmą udział w manewrach.

Komunikat o ćwiczeniach został opublikowany kilka minut po tym, jak spikerka Izby Reprezentantów Nancy Pelosi wraz z członkami delegacji Kongresu rozpoczęła wizytę na Tajwanie. To pierwsza taka oficjalna wizyta od 25 lat, która odbywa się mimo protestów Chin.

Pekin uważa Tajwan za zbuntowaną prowincję i integralną część Państwa Środka. Chiny nigdy nie wyrzekły się siły w celu przywrócenia suwerenności nad wyspą.