Zatwierdzenie szczepionki przez FDA do stosowania u osób powyżej 18. roku życia nastąpiło po tym, jak panel, złożony z zewnętrznych ekspertów, jednogłośnie (20 głosów „za” przy jednym wstrzymującym się) zagłosował w czwartek za taką decyzją.

Urzędnicy z Departamentu Obrony USA, który pomaga koordynować akcję szczepień, powiedzieli, że po zatwierdzeniu szczepionki Moderna do następnego tygodnia można wysłać 5,9 miliona dawek.

- FDA podjęła kolejny kluczowy krok w walce z pandemią, która każdego dnia powoduje ogromną liczbę hospitalizacji i zgonów w Stanach Zjednoczonych - stwierdził w wydanym oświadczeniu Stephen Hahn, komisarz FDA.

Stany Zjednoczone kupiły już 200 milionów dawek szczepionki Moderna. To ilość wystarczająca do zaszczepienia 100 milionów ludzi.

Wcześniej FDA awaryjnie zatwierdziła podobną szczepionkę, wyprodukowaną przez Pfizer i BioNTech, a w USA rozpoczęta została kampania masowych szczepień.

Stany Zjednoczone są krajem najbardziej dotkniętym przez pandemię. Zanotowano tam już prawie 18 mln zakażeń. Zmarło 320 tys. chorych z Covid-19.