Żołnierze z pułku "Azow"opublikowali zdjęcia rannych kolegów  w podziemiach huty Azowstal, którzy potrzebują natychmiastowej, wykwalifikowanej opieki medycznej.

"Żołnierze, których widzicie na zdjęciach, i setki innych w fabryce Azowstal, bronili Ukrainy i całego cywilizowanego świata kosztem własnego zdrowia" - napisali w apelu o pomoc. "Czy Ukraina i społeczność światowa nie są teraz w stanie ich chronić i opiekować się nimi?"

Wieczorem 7 maja prezydent Wołodymyr Zełenski poinformował, że władze Ukrainy wraz z organizacjami międzynarodowymi planują ewakuację rannego personelu wojskowego i medycznego z Azowstalu.

10 maja w wyniku bombardowania z powietrza i szturmu wojsk rosyjskich na Azowstal wzrosła liczba ciężko rannych żołnierzy. Dowódcy zaapelowali, aby nie opóźniać procesu ewakuacji rannych, gdyż potrzebują pilnej pomocy medycznej.

"Żądamy natychmiastowej ewakuacji rannych żołnierzy na tereny kontrolowane przez Ukrainę, gdzie otrzymają pomoc i należytą opiekę" - napisali..

Według wojskowych pod gruzami leży wielu zabitych, których ciała zaczynają się rozkładać pod wpływem temperatury.

Dowódcy pułku broniący terytorium Azowstalu twierdzą, że wciąż mają broń do odparcia rosyjskich najeźdźców.

Według wicepremier Ukrainy Iryny Wereszczuk, w Azowstalu przebywa jeszcze około 1000 żołnierzy z pułku Gwardii Narodowej Azow i 36. Samodzielnej Brygady Piechoty Morskiej. Wśród nich jest około 600 rannych, wielu bardzo ciężko.

Autopromocja
Subskrybuj nielimitowany dostęp do wiedzy

Unikalna oferta

Tylko 5,90 zł/miesiąc


WYBIERAM